Recenze: Já, Simon (Love, Simon)

Jedno z překvapení letošního roku, příjemná a romantická love story Já, Simon, doputovala do českých kin. Co na tom, že je o jednom nepovedeném coming outu.

Simon Spier je poměrně obyčejný studující kluk, s partou kamarádů a s jedním tajemstvím, se kterým má trošku problém… Jak správně tušíte, jde o to, že je gay. Problém se mu ještě víc zkomplikuje, když začne prostřednictvím e-mailové korespondence diskutovat s neznámým Blue, který o sobě tvrdí, že je taky gayem. Jednoho dne se jejich společná korespondence dostane ve špatný čas do špatných rukou…

Málokterý film s gay tématikou (poprvé pod taktovkou velkého hollywoodského studia) ve mně po zhlédnutí vyvolal tak příjemnou náladu, jako právě snímek Já, Simon režiséra Grega Berlantiho (Klub zlomených srdcí, Pod jednou střechou). Velký dík v tomto směru patří knize autorky Becky Albertalli, podle které vznikl scénář, která přišla s poměrně jednoduchou zápletkou, přenesla ji do prostředí teenagerů a hlavního hrdinu titulovala gayem. Plusem je, že film si nehraje na žádné melodrama a jsme ušetřeni depresivních stavů hlavního hrdiny.

Děj filmu se odehrává v současnosti v americkém městečku, takže je nám dost reálně vykresleno, jaká trápení a slasti mají současní američtí teenageři. Vše negativní je lehce přibarveno politickou korektností, zejména když zazní cokoli na účet gayů. Homofóbní provinilec je vždy po zásluze potrestán. Až si člověk říká, že tohle by mohl být moc hezký skutečný svět, ale nezapomínejme, je to jen film…

Ústřední herec, Nick Robinson (Jurský svět), svým herectvím nijak nevybočuje, nepřehrává ani to nefláká. Silný je ve chvílích, kdy projevuje hněv. Velký prostor ale dostávají i jeho nejbližší kamarádi Abby (Alexandra Shipp), Leah (Katherine Langford) a „Ronaldo“ Nick (Jorge Lendeborg Jr.), kteří zažijí taky nejedno seznamování. Velmi mě bavila i černošská učitelka Albright (Natasha Rothwell). 

Režisér Berlanti mohl být ale přeci jenom trošku nápaditější. Kniha, kterou jsem nečetl (zatím), mu jistě dávala i více prostoru pro kreativitu, než jen jedno rozjuchané zasnění s písní I Wanna Dance with Somebody. Mimochodem, písničkový soundtrack je dost povedený.

Ale i přesto, že režisér mohl víc šlápnout na plyn, velmi oceňuji, že při sledování jsem dlouho nevěděl, koho si představit jako tajemného (nebo snad tajemnou) Blue. Filmové vyprávění bylo napínavé až do samotného konce. Zakončené romantickou tečkou, která pomohla tomuhle filmu získat ode mě hodnocení 70 %.

P.S. Myslím, že kdyby Love, Simon přišel do kin před deseti nebo dvaceti lety, byl by z něho daleko větší hit.

Já, Simon (Love, Simon)
USA, 2018, 110 min

Režie: Greg Berlanti
Předloha: Becky Albertalli (kniha)
Scénář: Isaac Aptaker, Elizabeth Berger
Kamera: John Guleserian
Hudba: Rob Simonsen
Hrají: Nick Robinson, Katherine Langford, Josh Duhamel, Jennifer Garner, Talitha Eliana Bateman, Alexandra Shipp, Jorge Lendeborg Jr., Miles Heizer, Tony Hale, Logan Miller, Keiynan Lonsdale, Mackenzie Lintz, Joshua Mikel, Alex Sgambati, Sean O’Donnell, Juan Gaspard, Cassady McClincy, Nancy De Mayo, Tyler Chase, Emily Jordan, Clark Moore, Joey Pollari, Natasha Rothwell, Drew Starkey, Terayle Hill
Producenti: Marty Bowen, Wyck Godfrey, Pouya Shahbazian, Isaac Klausner
Střih: Harry Jierjian
Scénografie: Aaron Osborne
Kostýmy: Eric Daman

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..