Recenze: Já, padouch 3 (Despicable Me 3)

Další z řady animáků Ilumination studios, který vznikl jen za účelem zvýšení prodejů nových hraček s mimoňskou tématikou. Může vás však i tak, tato celovečerní reklama, bavit svým humorem, animací a známými oblíbenými postavami?

Pokud jste fanoušky téhle série, tak nemáte co řešit. Já, padouch 3 je vlastně to samé v bleděmodrém a věci, které (ne)fungovaly v předešlých dílech (ne)fungují i tady. Což znamená, že po stránce příběhu se tvůrci nijak zvlášť nesnažili. Bohužel tady dochází k podobné sestupné tendenci jako např. u animované série Shrek. Scénář je rozmělněný na pouhopouhé epizodky, které sotva drží pohromadě přihlouplé dějové zákruty a různé “zvraty“. Celý tento díl je ještě víc takříkajíc “o ničem“ než ty minulé, ale kupodivu i přes prachbídný děj bez invencí od dua scénáristů Kena Dauria a Cinco Paula, kteří napsali předešlé dva díly Despicable Me, snímek s přimhouřeným okem stále dobře odsýpá a v rámci dětských animáků se jedná pořád o nadprůměr, který vám po boku vašich ratolestí nezpůsobí vážnou újmu.

Může za to hlavně dabing v čele s Jiřím Lábusem, který sedí na pomyslné špici současného českého dabingu. Jiří Lábus předvádí neuvěřitelnou dvouroli a jeho hlavní hrdina Gru s nově objeveným jednovaječným dvojčetem Druem jsou skvělým komediálním duem a dokonce si myslím, že díky tomuto výtečnému dabingu funguje snímek lépe než v originále, protože komediální timing všech zúčastněných je tak ohromný, že i ty nejpřihloupější až naprosto debilní hlášky nebo dialogy zvráceným způsobem rozesmějí i odrostlejší diváky. Díky Lábusově hlasu vás nebude zneklidňovat odbytý scénář a možná se budete místy bavit jeho hláškami stejně jako já.

Horší je to na záporácké straně. Disco maniak Balthazar Bratt možná na papíře vypadal cool coby zhrzená televizní hvězdička z 80. let, která se vrací zničit Hollywood v rytmu disco songů a příšerného oldschool hábitu s účesem na Jágra, avšak ve filmu je jeho valná většina scén neúnosně trapných a i když je po většinu stopáže odložený na vedlejší kolej, tak jeho scény nejvíce trpí tvůrčí vyčerpaností a poprvé v této sérii mě záporák skutečně rozčiloval.

Jedinou jeho záchranou je vskutku povedená animace, která je stále pozadu za mistry z konkurenčního Pixaru, ale i tak vypadá tento snímek ještě líp než předešlé filmy od studia Ilumination. Občas se objeví originální záběr (na animovaný film) či nečekaný střih, akční scény jsou velmi přehledné a celý film hýří různými vizuálními nápady a rozhodně nepůsobí po této stránce odbytě ba naopak. Další specialitou je písničkový soundtrack, který se povedl stejně jak u minulých samostatných Mimoňů a skvěle doplňuje jak akční, tak vážnější dojemné scény.

Plusem samo o sobě byli vždy v této sérii žlutí ťulpasové mimoni, kteří jsou v tomto snímku možná méně než by děti chtěly, ale za to každá jejich scéna komediálně funguje na jedničku a patří po bok hlavního hrdiny a kvalitní animace k největším pozitivům tohoto jinak po všech směrech přebytečného animáku.

Není těžké tento snímek předem odsoudit a jako čtvrtý díl série se zdá být po Transformerech nejvíc zbytečným filmem tohoto léta, avšak fanoušci předešlých dílů, i když nebudou nadšení, tak budou minimálně spokojení a rozhodně jim tento snímek mimoňské ságu nezhnusí, stejně jako se nezhnusila mně.

Já, padouch 3
Despicable Me 3
USA, 2017, 90 min

Režie: Kyle Balda, Pierre Coffin
Scénář: Ken Daurio, Cinco Paul
Hudba: Heitor Pereira
Hrají: Jenny Slate, Steve Carell, Kristen Wiig, Trey Parker, Miranda Cosgrove, Steve Coogan, Russell Brand, Pierre Coffin, Andy Nyman, Dana Gaier
Producenti: Janet Healy, Christopher Meledandri
Střih: Claire Dodgson

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..