Recenze: Hovory s TGM (Talks with TGM) – 70 %

Sto let od vzniku Československa, osmdesát let od smrti Karla Čapka do kin vstupuje příběh jednoho z nejslavnějších rozhovorů naší historie. 

Martin Huba jako T. G. Masaryk a Jan Budař jako Karel Čapek hrají „živě“ v 80 minutovém snímku, který nepředstavuje do detailu žádnou z hlavních (jediných) postav, ale ukazuje, jak výjimečnými moudrými osobnostmi byli Masaryk a Čapek.

Hovory s TGM jsou o politice, o světě, o lásce i o střetu dvou našich velikánů na podzim roku 1928. Jeden z nich, Masaryk, byl v době hovorů již deset let prezidentem Československa, ovdovělý manžel a milující otec. Druhý, spisovatel Čapek, byl uznávaný novinář a spisovatel, oddaný a spěchájící za svou přítelkyní Olgou Scheinpflugovou. Obsahem zmíněného střetu je nesoulad s vydáním knihy hovorů ze strany Masaryka, jemuž to zakazuje dcera. Ta je nespokojená s kapitolou o lásce, ve které Masaryk nepřímo hovoří o své milence Oldře Sedlmayerové.

Překvapujícím odhalením filmu pro mě bylo chování postavy Masaryka. V Hubově podání není jen moudrým a tatíčkovským prezidentem osvoboditelem, ale i mužem, toužícím stále po lásce, i s jistou dávkou sexuální touhy…

Režisér Jakub Červenka pracuje s minimalismem. Hovory jsou nasnímány klidnou kamerou Jana Malíře, i když sem tam vidíme pomalou kamerovou jízdu, přesto, že převládají statické záběry.

„Je to film o dvou mimořádných mužích, a také o tom, že emoce mohou být někdy silnější, než myšlenka. Dokonce i u tak výjimečných lidí,“ říká režisér Jakub Červenka.

Scenárista Pavel Kosatík vycházel nejen ze samotné knihy, ale i z nezveřejněných Masarykových dopisů.

„Masaryk a Čapek jsou dost možná tím nejlepším, co jsme během sta let měli. Do jejich příběhu v přímém přenosu jsme chtěli vložit celý jejich život a dynamiku,“ říká Pavel Kosatík.

Dobově kolorovaný film, jeho formát 4:3, kostýmy a vzhled herců nebo natáčení v autentickém prostředí Topolčianského zámku, kde dva velikáni české demokracie své debaty kdysi vedli, to vše pomáhá vytvářet dokonalou vizuální podobu filmu.

Film je poměrně náročný na soustředění, i když se v něm nestane nic zásadního. Postavy pronášejí silná a moudrá slova, která by mohla spíše vyniknout na prknech divadel než v sálech multikin, ale i přesto si vaši pozornost zaslouží.

P.S. Knihu Hovory s T. G. Masarykem si můžete zdarma stáhnout.

Hovory s TGM
Talks with TGM
Česko, 2018, 80 min

Režie: Jakub Červenka
Scénář: Pavel Kosatík
Kamera: Jan Malíř
Hrají: Jan Budař, Martin Huba
Producenti: Jakub Červenka
Kostýmy: Katarína Štrbová-Bieliková

Zdroj informací: Bontonfilm (oficiální distributor filmu)

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..