Recenze: Gangster Ka

Filmy inspirované skutečnými českými událostmi Češi v kinech milují! Proto se i poslední dobou roztrhl pytel s podobnými filmy, jako je do kin příchozí Gangster Ka, která se představí hned ve dvou dílech. Jaký je ten první?

Nový krimi-thriller z politického a mafiánského prostředí českých luhů a hájů je volně inspirovaný dobře známým životem podnikatele Radovana Krejčíře (toho čase ve vazbě v Africe). A bohužel filmu tahle inspirace moc nepomáhá. Tvůrci totiž víc něž v jakémkoli jiném filmu spoléhají na to, že život a bytí inspirované skutečnými postavami více než méně znáte.

Hned při prvních záběrech jsem měl pocit zmatenosti. Nedokázal jsem se orientovat v mixu jmen všech postav, které navíc byli představovány v nečekaně rychlém tempu, takže si jsem jist, že po skončení filmu, stejně jako já, na většinu ze jmen zapomenete. Navíc se film rozjede tak rychle, že máte i pocit, že jste nasedli do tohohle vlaku jménem Gangster Ka už za plné jízdy. Vinou bude bezpochyby scénář vycházející z knižní předlohy.

gangster-ka-03

Zvláštním, a pro tvůrce poněkud zjednodušujícím prvkem, je ve filmu pozice vypravěče. Ten se během filmu několikrát střídá a vy marně přemýšlíte proč. Stejně tak přemýšlíte, proč jedna postava se srbským přízvukem byla vybrána jako jeden z důležitých vypravěčů, když jí mnohdy ani není rozumět. Chápu role vypravěčů v knize Padrino Krejčíř od novináře Jaroslava Kmenty, podle které film vznikl, ale ve filmu tohle vůbec nefunguje, a pouze to režisérovi Janu Pachlovi (seriál Cirkus Bukowsky) usnadňuje práci a divákovi akorát motá hlavu.

Alespoň že z filmu kladně vycházejí některé herecké výkony a kamera Marka Jandy. V prvním případě  hereckých výkonů, zejména titulní role v podání Hynka Čermáka (Ve stínu, Svatá čtveřice, Něžné vlny) si říká o nějakou tu nominaci na pěknou českou filmovou cenu. O ostatních hereckých výkonech se dá napsat, že neurazí ani nenadchnou a v některých případech jsou těžko uvěřitelné, hlavně co se týče postav mafiánů a že jich je ve filmu hned několik.

V druhém případě kamera nastavuje filmu odpovídající ponurou atmosféru a dokáže si poradit i s výměnou sychravého českého počasí s letním vánkem na Seychelách. Aspoň díky za tohle!

gangster-ka-02

No a tvůrci (předpokládám, že producent) si ještě před spuštěním prvního dílu rozhodli, že vám pustí trailer na druhý díl s názvem Gangster Ka: Afričan. Je určitě fajn upozornit diváka na druhý díl, ale volil bych rozhodně jiný způsob, než prozrazení postav, které se dožijí druhého dílu apod. Umístit upoutávku po skončení prvního dílu by zajisté nebyl problém, pokud by diváci byli upozorněni, že je něco takového čeká, určitě by jej zhlédli, pokud by chtěli. Takhle jsem neměl na výběr… Vlastně měl, neměl jsem si tenhle český film v kině vybrat!

Bohužel mě druhý díl příliš neláká. Takže třeba příště… a o někom jiném.

P. S. Pokud vás i tak zajímá druhý díl, v kinech se objeví 26. listopadu.

Gangster_Ka_plakatGangster Ka
Česko, 2015, 100 min

Režie: Jan Pachl
Scénář: Jan Pachl
Kamera: Marek Janda
Hudba: Tadeáš Věrčák
Hrají: Hynek Čermák, Predrag Bjelac, Vlastina Svátková, Filip Čapka, Alexej Pyško, Jaromír Hanzlík, Miroslav Etzler, Tomáš Jeřábek, Zdeněk Žák, Jan Révai, Blažena Hlasová, Simona Prasková, Stanislav Majer, Pavel Bezděk, Marian Roden, Jan Vlasák, Václav Chalupa

 

foto: Bioscop

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..