Recenze filmu: Wonder Woman 1984
|Princezna Diana se vrací v pokračování Wonder Woman 1984. Tahle očekávaná premiéra se k divákům konečně dostala o vánocích. Jak dopadla recenze filmu?
Původně letní, potom podzimní a nyní až vánoční premiéra dlouho očekávaného pokračování úspěšného prvního dílu Wonder Woman je tu! Kvůli celosvětové pandemii koronaviru, a rozhodnutí studia Warner Bros., se film dostal jen do vybraných kin a v USA i na streamovací službu HBO Max. Česká premiéra snímku je zatím naplánována na konec ledna 2021, ale i přesto se dá k snímku o amazonské princezně bojovnici dostat… a proto může vzniknout i tato recenze filmu.
Od premiéry prvního dílu uplynulo tři a půl roku. Takové čekání, po finančně úspěšné a kritiky chválené jedničce, v divácích vzbudilo velké očekávání umocněné postupnou dávkou slibných trailerů, zakončenou velkolepou úvodní scénou amazonských her (níže). A natěšený jsem byl i já. Ale popořadě…
K režii se opět vrátila Patty Jenkins a od první minuty jsem měl pocit, jak velká škoda je, že snímku chybí obří plátno, které by mu na atmosféře rozhodně přidalo. Jenkins umí zrežírovat velkolepé úvodní hry tak, že si přejete, ať jejich soutěžící jen tak rychle nedocválají do cíle. Jenže jakmile má dojít k vysvětlování motivace jednotlivých postav, přichází na řadu zmatek.
O ději
Zápletka o odcizeném kouzelném starodávném kameni, který plní jakékoli přání, je doplněna podzápletkou o shledání milující Diany (Gal Gadot) se Stevem (Chris Pine). Asi tedy už tušíte, díky čemu a jak se spolu partneři z prvního dílu setkají o sedmdesát let později. Ale nijak víc detailněji to vysvětleno není. Prostě se tak stane. Jako když řeknete: Mám hlad! a na stole vám přistane řízek s bramborovým salátem ze včera. A jakmile se tajemného kamenného předmětu zmocní mocichtivý Max Lord (Pedro Pascal), okouzlený původně přehlíženou vědkyní Barbarou (Kristen Wiig), je na souboj mezi dobrem a zlem zaděláno…
Všechno, co po úvodní hodinové představovačce následuje, ztrácí atraktivitu, napětí a zábavnost prvních scén (hry na amazonském ostrově, záchrana v obchoďáku nebo tank v poušti). Hlavně kvůli dlouhým nudným konverzačním scénám, které z celkové délky 151 minut zabírají snad více než půlku filmu. Do finálního poselství, které je zase víc upovídané než akční, si naše sympatie a ani antipatie nezíská žádná z hlavních postav, což je rozhodně na škodu. Záporačka Barbara jakožto gepardí žena je totiž příjemným osvěžením na poli záporných postav.
Vůbec celý nápad situovat pokračování do barevných osmdesátých let jsem ani po zhlédnutí nějak nepochopil. Měl jsem za to, že ten letopočet sehraje nějakou významnou roli. Ta přehnaná barevnost, řekl bych až kýčovitost, mě spíš otravovala než aby plnila oslnivý zážitek pro mé oko. Což ještě víc doplňovalo i několik kýčovitých proslovů hlavních postav.
Kdyby se děj odehrával v současnosti, zřejmě by tvůrci byli napadáni až příliš velkou podobností hlavního záporáka s prezidentem Trumpem… Přesto by se snímek v současnosti víc něž první „válečný“ díl vyjímal. Velký počet žen v rolích hlavních i vedlejších by jistě potěšil každého aktivistu volajícího po genderové vyváženosti. Takže není divu, že i muži tu jsou zobrazováni jako lovci, neandrtálci či prasata.
Technická stránka filmu
Stejné, jako s dějem, je to i s technickou stránkou filmu. Melodické hudební ochutnávky od skladatele Hanse Zimmera střídají nudné smyčcové podkresy, které dost připomínají mdlý soundtrack Dannyho Elfmana z Ligy spravedlnosti. Navíc, studio asi záměrně šetřilo a v závěru uslyšíte i Zimmerův track z BvS: Úsvit spravedlnosti. Rychlý střih dost možná zamotá hlavu i tomu nejbystřejšímu sledovateli obrazovky (třeba ve scéně v Bílém domě). A zajisté si taky všimnete podivných sekaných pohybů digitálních amazonek nebo papundeklových kulis osmdesátkového obchodního centra a přilehlých ateliérových (vánočních) ulic.
Když bych to sečetl a podtrhl, tak nebýt krásné Gal Gadot, návratu Chrise Pinea, díky kterému je postaráno o zábavu, a pár akčních scén, skončilo by pokračování Wonder Woman ještě hůř než průměrně. A jelikož už je odklepnutý třetí díl, vůbec bych se nezlobil, kdyby trojka zavítala zpátky na ostrov Amazonek. Jak u jedničky, tak i u dvojky šlo o nejlepší chvíle z celých filmů.
P.S. Malou poctu dostala v mezititulkové scéně herečka Lynda Carter. Což je původní Diana Prince z televizní série Wonder Woman. Ta se ve scéně představí jako Asteria. Což je Zlatá bojovnice zmíněná v úvodní amazonské scéně.
Wonder Woman 1984
USA, 2020, 151 min
Hodnocení: 70 %
Režie: Patty Jenkins
Předloha: William Moulton Marston (komiks)
Scénář: Patty Jenkins, Geoff Johns, Dave Callaham
Kamera: Matthew Jensen
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Gal Gadot, Chris Pine, Kristen Wiig, Pedro Pascal, Natasha Rothwell, Robin Wright, Connie Nielsen, Gabriella Wilde, Ravi Patel, Lilly Aspell, Kristoffer Polaha, Amr Waked a další
Producenti: Gal Gadot, Patty Jenkins, Charles Roven, Deborah Snyder, Zack Snyder
Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.