Recenze filmu: Liga spravedlnosti Zacka Snydera

Tak dlouho fanoušci z celého světa chtěli #snydercut Ligy spravedlnosti, až se dočkali. Čtyřhodinová jízda, Liga spravedlnosti Zacka Snydera, je tu!

Přiznejme si to všichni. Liga spravedlnosti dopadla snad nejhůř jak mohla a stala se pomyslným hřebíčkem do rakve všem filmům z DC universa. Jenže, reputaci mu zachránily snímky Wonder Woman a Aquaman, které jednotlivě utržily více než očekávaná týmovka z roku 2017. Těžko zpětně soudit, zda největší podíl viny nese režisér Joss Whedon. Ten vystřídal původního režiséra Zacka Snydera, který opustil režisérskou židli z osobních důvodů.

Ani úplně neumím říct, zda studio Warner Bros. skutečně vyslyšelo přání fanoušků, ale k verzi Ligy spravedlnosti Zacka Snydera skutečně došlo. Sice jeho čtyřhodinová verze doputovala rovnou na streamovací službu HBO GO (u nás) a HBO MAX (za oceánem), ale dočkali jsme se jí a to je hlavní! Jak se snímek povedl? Pojďme na recenzi!

Recenze filmu Liga spravedlnosti Zacka Snydera

Základní děj je samozřejmě stejný. Po smrti Supermana (Henry Cavill) dává Bruce Wayne/Batman (Ben Affleck) rychle dohromady všechny dosud objevené hrdiny v čele s Wonder Woman (Gal Gadot), Aquamanem (Jason Momoa), Flashem (Ezra Miller) a Cyborgem (Ray Fisher). Všichni se musí postavit proti, na Zemi přilétajícím, Steppenwolfovi (Ciarán Hinds), kterého doprovázejí paradémoni, a jenž usiluje o získání tří tajemných krychlích.

Řeknu to asi hned na začátek, ať nechodím kolem horké kaše. Liga spravedlnosti od Snydera se povedla.

Je rozhodně lepší než dílo, které jsme viděli v jakési podivně zábavné podobě v roce 2017. Netypický formát 4:3 je snesitelný a dává možná alespoň malou naději, že by se v budoucnu mohla čtyřhodinová porce komiksové zábavy objevit na plátnech IMAX kin.

Délka filmu je tu hlavně ku prospěchu jednotlivým postavám. Díky tomu pochopíte více motivaci postav Cyborga a Flashe.

Rozdělení na části vybízí diváka vnímat Snyderův film jako seriál a možná není ani na škodu, abyste k dílu tak přistupovali. Dvě hodiny navíc pomohly dát vyprávění větší smysl. Vyprávění kupodivu nemá ani příliš hluchých míst (snad jen na začátku severské verbování Aquamana) a řítí se odpovídajícím tempem k velkolepému finále. Přitom se setkáme i s řadou nových postav nebo se dočkáme návratu postav nám dobře známých.

Pokusy o hlášky a vtípky jsou nahrazeny osudovou naléhavostí zachránit lidstvo před koncem světa. To je umocněno tmavě šedým vizuálem, který si režisér užívá naplno. Pochmurné náladě napomáhá i hudba Toma Holkenborga.

Pokud jste chtěli někdy porovnávat komiksy od Marvelu s těmi od DC, nebudete mít nejspíš už nikdy lepší příležitost než právě s finálními díly týmovek obou konkurenčních studií.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera vznikla rozhodně zaslouženě. Čtyřhodinový snímek vysvětluje to, co v předchozím dvouhodinovém bordelu nebylo většině jasné. A zároveň uzavírá jednu éru studia, které se snažilo tak dlouho vyrovnat zábavnosti konkurence, až na to doplatilo.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera
Zack Snyder’s Justice League
USA, 2021, 242 min

Hodnocení: 80 %

Režie: Zack Snyder
Scénář: Chris Terrio
Kamera: Fabian Wagner
Hudba: Junkie XL, Tom Holkenborg
Hrají: Ben Affleck, Henry Cavill, Ray Fisher, Gal Gadot, Ciarán Hinds, Jeremy Irons, Ezra Miller, Jason Momoa, J.K. Simmons, Ray Porter, Kiersey Clemons, Amber Heard, Amy Adams, Connie Nielsen, Robin Wright, Diane Lane, Jesse Eisenberg, Joe Manganiello, Joe Morton, Peter Guinness, Jared Leto, Harry Lennix, Samantha Win, Willem Dafoe
Producenti: Deborah Snyder, Charles Roven
Střih: David Brenner, Dody Dorn
Scénografie: Patrick Tatopoulos

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..