Recenze filmu: Lidice (Fall of the Innocent)

Lidice natočil v roce 2011 režisér Petr Nikoalev. Jestli si máte film připomenout již dnes večer na ČT 1, to vám řekne recenze filmu.

Příběh Lidic zná celý svět. Nejsem si ale vůbec jistý, jestli Vám šikmooký chlapeček odpoví, kde se Lidice nacházely, stejně zda čokoládová holčička bude vědět, proč byly Lidice vypáleny… Buď tak nebo onak, o hrůznostech nacistického Německa, které postihly i naše území, není pochyb. Příběh Lidic musí znát minimálně každý Čech.

František Šíma (Karel Roden) na svatební veselce zabije omylem svého syna Edu, za to je odsouzen na čtyři roky. Světová válka je v plném proudu a dělá dobu daleko těžší. Šímova chromá žena Anežka (Zuzana Bydžovská) má srdce jen pro svého syna Karla (Ondřej Novák). Její manžel jí totiž zahýbal se statnou milenkou Marií (Zuzana Fialová).

Tahle základní dějová linka ale tvůrcům nestačila a tak nás „seznamují“ s dalšími osudy obyvatel vypálené vesnice. Že o osudu celé vesnice rozhodl jediný dopis od „záleťáka“ Vaška (Marek Adamczyk) pro krásnou Aničku (Veronika Kubařová) je smutné, ale víme toho málo. Že žena, farská Tonička (Sabina Remundová), je kolikrát statečnější než muž, a hlavně než sám četník Vlček (Roman Luknár), je ocenění hodné, ale to vše můžeme vidět jen během pár minut. Opět je to škoda. Jak kvůli „záleťákovi“ došlo k největší genocidě na našem území, se dozvídáme sice velmi efektně, ale stále velmi pomálu. A to i přesto, že se našlo i pár míst, kdy jsem si řekl: Jak dlouho už ten film běží?

Tvůrci film pojali opravdu ve velkém, ale vždy něco jen nakousli a už nedojedli do konce. Škoda, hlad měli jistě velký. Co zůstalo nakousnuté? Místo sledování osudu obyvatel před vypálením, musíme sledovat běžící dobytek a vyrovnané kanystry s benzinem,…). A na co asi myslela nešťastná Anežka, které odvedli syna? Jak děti zvládaly nastalou situaci bez rodičů a co si říkali muži před popravou? V tu chvíli z Vás budou sice slzy stékat a mrazit Vás bude po celém těle, ale někdy je i slovo víc než jen patetický záběr na ruku dospělého držící dlaň statečného chlapce, který se postavil popravě.

Největším lákadlem nového filmu, hlavně toho českého, jsou vždy herecké výkony. Nejsou špatné, ale… Karel Roden svého Šímu hraje tak, jak jsme u něho zvyklí. Je mužný, se špetkou lásky a prosbou o odpuštění. Zuzana Bydžovská, bohužel, dostala velmi málo prostoru, aby mohla předvést co nejvíce ze svého hereckého rejstříku. A tečící slzy na Lva nestačí. Za to Zuzana Fialová dostala prostoru až až, ale nepromluvila skoro vůbec. Překvapením filmu se tak stal mladý Ondřej Novák, jehož Karel je skutečným hrdinou příběhu. A z žen si o překvapení hlásí Troškou objevená Veronika Kubařová. Nemusí dramaticky zvedat obočí, mávat rukama a kroutit hlavou. Její Anička je přirozeně krásná, citlivá a jednoduše je.

Celý film ladí oku (kromě vypuštěných bílých králíků na hřbitově a třeba atentát na Heydricha vypadá jak ze špatného televizního filmu), hudba ladí uchu (cca první půl hodinu, pak si i hluchý řekne, že je jí nějak moc…), ani na výpravě se nešetřilo, a režisér Petr Nikolaev (Báječná léta pod psa) se předvedl v tradičním obraze – udržel si standard. Jenže těžko říct na kolik má na to vliv producent a střihač Adam Dvořák a hlavně původně zamýšlená režisérka Alice Nellis (Andělé všedního dne, Sedmero krkavců), která na projektu nějaký čas strávila. Jsou-li z nás city ždímány, je to, bez řečí, její zásluha.

Patos střídá hrůza. Lidice byly a budou tragédií, na kterou by se nemělo zapomínat. Jen je ale škoda, že se na delší dobu této látky zřejmě nikdo nedotkne.

Film Lidice v číslech

  • Lidice v českých kinech vidělo 531 tisíc diváků, což znamenalo 56 milionů Kč na tržbách.
  • Rozpočet filmu byl 65 mil. Kč.
  • Film získal 6 nominací na Českého lva, žádnou z cen si neodnesl.
  • Film uvádí 9. 6.  2020 ve 21:00 program ČT 1.

Lidice
Velká Británie Fall of the Innocent
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Hodnocení: 60 %

Režie: Petr Nikolaev
Předloha a scénář: Zdeněk Mahler (kniha)
Kamera: Antonio Riestra
Hudba: Michal Hrůza
Hrají: Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař, Joachim Paul Assböck, Sabina Remundová, Milan Kňažko, Pavlína Štorková, Marek Adamczyk, Jiří Vobecký, Jiří Ployhar ml., Karel Zima, Bořík Procházka, Adam Kubišta, Ludmila Šafářová a další
Producent a střih: Adam Dvořák
Scénografie: Jan Vlček
Masky: Jana Radilová, Ivana Chlostová
Kostýmy: Simona Rybáková

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..