Recenze filmu: 1917

Válečné drama 1917 režiséra Sama Mendesa sbírá jedno filmové ocenění za druhém! Čím to je? Na to vám odpoví recenze filmu.

Na sklonku jednoho z největších válečných konfliktů všech dob dostali dva mladí britští vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) zdánlivě nesplnitelný úkol. V nervy drásajícím závodě s časem musí zdolat nepřátelské území a doručit zprávu, která má zabránit smrtícímu útoku na 1 600 vojáků v zákopech na Hindenburgské linii dne 6. dubna 1917 – a mezi ohroženými je i Blakeův bratr.

Období 1. světové války se málokdy odehrávalo na plátnech kin. Zatímco druhá světová válka (Zachraňte vojína Ryana, Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny nebo Dunkerk) je mezi filmaři populární, její předchůdkyně zatím filmaře příliš nelákala. Režisér a scénárista Sam Mendes (Skyfall, Spectre) se tedy se svým epickým příběhem vydal do docela neprobádaných zákopů, o kterých málokdo mluví. A tato cesta přinesla snímku hned několik cen BAFTA, Zlatých Glóbů a Oscarů.

„Pokud selžete, budou to jatka…“ 

Originální příběh natočený na jediný záběr

Příběh vznikl z vyprávění režisérova dědečka Alfreda H. Mendese, podle kterého společně se scénáristkou Krysty Wilson-Cairns vytvořil Mendes napínavý a originální děj o jedné téměř nemožné misi dvou mladých britských vojáků.

Minimum hlavních postav, takřka celý film sledujeme v obraze maximálně jednoho až dva herce, dělá z velkolepého filmu 1917 poměrně citlivé vyprávění. To vše je umocněno nevšedním natočením na „jediný záběr“, který vtáhne diváka do děje. A když se kolem 40. minuty stane něco, a nejsou to žádné prvoplánové výbuchy a výstřely, co ze sledování cesty dvou mladíků učiní rázem napínavé drama s hrou o čas, nespustíte z filmu oči.

Samozřejmě nasnímaní na jediný záběr je menší hra tvůrců s diváky, protože několik střihů film obsahuje, ale jsou šikovně schovány (například při náhlé tmě). Většina záběrů trvá 7 až 9 minut.

K intimnímu vyprávění pomáhá i absence hereckých hvězd. Sice se vždy na krátkou chvíli objeví velká jména jako jsou Benedict Cumberbatch, Mark Strong nebo Andrew Scott, ale vůbec na sebe nestrhávají pozornost a plně pomáhají zářit hlavním hrdinům. Dlouho se mi nestalo, abych během filmu užasle seděl a skoro ani nedýchal. U 1917 jsem se lekal, brečel a fandil. Potřebujete ještě nějakou jinou výzvu k návštěvě kina?

„Chtěl jsem s těmi muži procestovat každý jeden krok – dýchat s nimi každý jeden nádech. Muselo to být syrové a pohlcující. To, co od nich požadují, je téměř nemožné. Způsob, jakým je film natočen, byl navržen tak, aby vás přinesl co nejblíže k tomuto zážitku,“ uvedl režisér Sam Mendes.

Velké plátno filmu pomáhá

Legendární kameraman Roger Deakins (Vykoupení z věznice Shawshank, PředčítačBlade Runner 2049) pracuje od samého začátku v exteriérech s detailními záběry, které sledují každý pohyb hrdinů. Sem tam je nám ukázán celek rozlehlé opuštěné krajiny nebo dech beroucí okupované hořící noční město, kde perfektně kameře ladí hra světla a stínu. Někdy se zase naopak kamera změní v oči jednoho z hrdinů a my máme ještě větší pocit, že jsme součástí děje. Práce kameramana vás zarazí bez jakýkoliv pochyb do sedačky! Hudba Thomase Newmana (Seznamte se, Joe Black, DluhMost špiónů) zase zní tam, kde je zapotřebí. A ve chvílích napětí, kdy netušíte, jestli na hrdiny někdo vyskočí z úkrytu, je absolutní ticho.

Možná si říkáte, že 80 % je poměrně nízké hodnocení. Není. Co si budeme povídat, válečné drama je poněkud předvídatelné, ale i přesto si oceňovaný snímek 1917 rozhodně v kinech nenechte ujít. Režisér vás přenes na dvě hodiny do dění během opomíjené první světové války. A pouze obří plátno vás přesvědčí o tom, že velkolepá širokoúhlá podívaná má stále svůj význam.

P.S. Česká premiéra filmu byla přesunuta na 27. února 2020, ale již nyní si můžete vybrat z několika předpremiér. Já si rozhodně znovu film užiji na filmovém plátně.

1917
USA / Velká Británie, 2019, 119 min

Hodnocení: 80 %

Režie: Sam Mendes
Scénář: Sam Mendes, Krysty Wilson-Cairns
Kamera: Roger Deakins
Hudba: Thomas Newman
Hrají: George MacKay, Dean-Charles Chapman, Colin Firth, Benedict Cumberbatch, Mark Strong, Andrew Scott, Richard Madden, Adrian Scarborough, Anson Boon, Tommy French, Nabhaan Rizwan, Daniel Mays a další
Producenti: Sam Mendes, Brian Oliver
Střih: Lee Smith
Scénografie: Dennis Gassner
Kostýmy: Jacqueline Durran

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..