Recenze: Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald) – 50 %

Po dvou letech od prvních Fantastických zvířat se vrací Mlok Scamander, aby zabránil uprchlému Grindelwaldovy v přípravě vlády čistokrevných čarodějů nad všemi nemagickými bytostmi.

Fantastická zvířata to mají u mě těžká. U prvních (Fantastická zvířata a kde je najít) jsem se do kina ani nehnal a viděl je až s půl ročním zpožděním od premiéry. U těch aktuálních, jsem se do kina dohnal, protože marketingová kampaň fungovala i na mě…, a mohu jen potvrdit již dávno zjištěné. FZ nejsou to, co Harry Potter! Ale po pořádku.

Nepovažuji se za velkého fandu příběhů od J. K. Rowling, kupříkladu Harry Potter mě začal zajímat až od třetího filmu a knihy jsem nikdy nedočetl všechny, ale stále mě její kouzelný svět zvláštním způsobem lákal. Propracovanost děje o brýlatém kouzelníkovi s jizvou ve tvaru blesku na čele, který zachrání svět čarodějů od zlého Voldemorta, mě bavil. A něco podobného jsem očekával i u filmů o fantastických zvířatech. Inu, neděje se.

To, že se během Fantastických zvířat: Grindelwaldových zločinů poněkud nudím a ztrácím, jsem zjistil hned při prvních minutách. Úvodních honička a úprk Grindelwalda (Johnny Depp) je nepřehledná a chaotická. Podpořená ještě tím, že se odehrává za tmy a deště. A stejně je to tak se vším během celého filmu. Děj na sebe tak nějak podivně nenavazuje, skáče se z jednoho místa na druhé (doslova!) a když už to vypadá, že se konečně začne něco dít (flashback k dětství hlavních hrdinů), zjistíte, že je to jen pouhý pokus probudit ospalé publikum a dál pokračovat v užvaněných dlouhých scénách.

Absence výrazných ženských postav a nepřehlednost v množství všech postav dělá z FZ2 natahovanou telenovelu s rádoby šokujícím odhalením na jeho konci. Chápu snahu autorky natáhnout vyprávění, přeci jenom nás čekají ještě tři filmy, ale čeho je moc, toho je příliš. I ono očekávané zjevení mladého, tenkrát ještě učitele obrany proti černé magii, Albuse Brumbála není takové, jaké byste si mohli přát. Přesto, že Jude Law ho hraje s naprostou noblesou a mírnou arogancí, tak jak známe v podání Michaela Gambona.

Hlavní hrdina Mlok v podání Ediieho Redmaynea je stále stejně netrpělivý a „švihnutý“, že si ho oblíbíte ihned, jakmile se objeví na plátně. Ovšem abyste mu uvěřili jeho lásku k Tině Goldstein (Katherine Waterston), budete muset přivřít oči a sami se dopídit toho, co ho k ní přitahuje.

Zároveň, stejně jako u počtu postav, bych trošku polemizoval nad názvem filmu. Fantastických zvířat je ve filmu pomálu a když už se objeví, jsou tam jen pro parádu. Děj nikam dál neposouvají, pouze ho zbytečně prodlužují. Možná by příště filmu slušel název Fantastická zvířata bez zvířat.

Abych ale nepsal jen kriticky… Daří se velmi věrohodně navodit atmosféru evropských dvacátých let. Fantastický zvířata 2 mají totiž úžasnou výpravu a kostýmy. Stejně tak je skvělá i hudba Jamese Newtona Howarda, který v soundtracku často variuje s hudebním motivem z Harryho Pottera. A sem tam se tvůrcům podařilo vyvolat u diváků i smích, za což mohla zejména postava Jacoba Kowalskiho (Dan Fogler).

V kinech se zvířatům daří tak nějak průměrně. Pokud se autorka nezamyslí nad tím, jak vyprávění zprůhlednit a zrychlit, obávám se, že s dalším filmem půjdu v hodnocení ještě níž. Snad mě Rowlingová poslechne!

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
Velká Británie / USA, 2018, 134 min

Hodnocení: 50 %

Režie: David Yates
Scénář: J. K. Rowling
Kamera: Philippe Rousselot
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Johnny Depp, Jude Law, Alison Sudol, Ezra Miller, Zoë Kravitz, Claudia Kim, Carmen Ejogo, Jessica Williams, Ólafur Darri Ólafsson, Callum Turner, Victoria Yeates, Poppy Corby-Tuech, Brontis Jodorowsky, William Nadylam, Fiona Glascott, Derek Riddell, Kevin Guthrie, David Sakurai, Ingvar Eggert Sigurðsson, Kamil Lemieszewski, Reid Anderson, Jamie Campbell Bower, Toby Regbo, Silvia Crastan
Producenti: J. K. Rowling, David Heyman, Steve Kloves, Lionel Wigram
Střih: Mark Day
Scénografie: Stuart Craig
Kostýmy: Colleen Atwood

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..