Recenze: Domácí péče (Home Care)

Českých filmů se v kinech rok od roku objevuje víc a víc, proto byste měli vědět, že film Domácí péče nesmíte minout!

Dobrosrdečná sestřička Vlasta (Alena Mihulová) je dobrá duše, která cestuje po vesnicích a městečkách za svými pacienty a obstarává jim základní domácí péči. Jakmile nešťastnou náhodou zjistí, že pravou domácí péči by si zasloužila i ona, celý život se jí obrací naruby. A nejenom jí… I manžel Láďa (Boleslav Polívka) se musí připravit na nečekanou změnu.

Úplně první film režiséra Slávka Horáka se bezpochyby může označit za jeden z nejlepších českých filmů posledních let. Ať už je to díky bezchybné práci herců (zejména excelentní Alena Mihulová nebo překvapivě v nezvyklé roli Tatiana Wilhelmová), díky živé dokumentární kameře, která dodává příběhu realističnost nebo zvolenému prostředí jižní Moravy a nátury místních obyvatel. Vše do sebe dokonale zapadá a snímek se nezadrhává a vede diváka nepřerušovaně do finále.

domaci-pece-1

Pro český film znovuobjevená Alena Mihulová (Sestřičky, Kráva, Kytice) hraje naprosto věrohodně. Ano, pro roli sestřičky byla přece zrozená již v roce 1983, kdy debutovala ve filmu Sestřičky. A i kdyby příští rok za svou roli nezískala Českého lva nebo Cenu filmové kritiky (věřím, že nominace se promění), je stejně dobře, že se opět ukázala ve filmu v hlavní roli, kdy díky svému hereckému umu a přirozenosti získá jednu roli za druhou. Což je největší ocenění. Herecký partner Boleslav Polívka hraje převážně tak, jak jsme u něho zvyklí. Nepřekvapí, ale ani neurazí, což v některých předchozích filmech s ním se mohlo stát a i stalo (Dědictví aneb Kurva se neříká).

Domácí péči by šlo snad jedině vytknout malé přebíhání mezi dramatem a komedií, což by ovšem nebyl takový problém, kdyby některé vtípky pronášené hlavními hrdiny nezaznívaly v místech, kam se příliš nehodí. Naštěstí jich není tolik, aby vám zážitek z filmu kazily.

domaci-pece-2

I když Domácí péče v kinech začínala minulý týden na šestém místě co do počtu vydělaných korun za promítání, bude jistě zajímavé, jak kladné hodnocení kritiků a doporučení návštěvníků film vyšvihne na vyšší pozice. Já tomu pevně věřím, tvůrci by si to zasloužili.

A ještě mi na závěr, prosím, dovolte jeden obdiv: Miluju Alenu Mihulovou!

P.S. Alena Mihulová získala za svou roli Vlasty ocenění na letošním 50. MFF Karlovy Vary.

domaci-pece-posterDomácí péče (Home Care)
Česko, 2015, 92 min

Režie: Slávek Horák
Scénář: Slávek Horák
Kamera: Jan Šťastný
Hrají: Alena Mihulová, Bolek Polívka, Tatiana Vilhelmová, Zuzana Kronerová, Sara Venclovská, Slávek Horák, Jan Gogola st., Mikuláš Křen

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..