Recenze: Dánská dívka (The Danish Girl)

Být ženou v mužském těle je v dnešní době tak běžnou věcí, že ani nedokážeme myslet na to, jaké to bylo na začátku dvacátého století.

Britský režisér Tom Hooper, expert na životopisné filmy (Královna Alžběta, Králova řeč), stejně jako na knižní adaptace (Bídníci), se popral s Dánskou dívkou po svém. Nešokuje a drží si odstup od jakéhokoli nemístného názoru. Ale hezky popořádku…

Poměrně rychle se seznamujeme s manželi Wegenerovi, manželem Einarem (Eddie Redmayne) a manžlekou Gerdou (Alicia Vikander) jenž svůj život věnovali malířství. Úspěšnější Einar v sobě postupně probouzí ženu, čehož se chopí jeho skutečná žena a manžela přemění v ženu Lili Elbe, která se stane nedílnou součástí její začínající úspěšné kariéry.

danska-divka-01

Scénář, vznikl podle patnáct let staré knihy, víceméně fikce, Davida Ebershoffa. Trpí nedostatkem skutečných událostí, které se v životě dánského malíře Wegenera odehrály a ničím nepřekvapuje. Stačí si zagooglit…

Přerod Einara z muže na ženu Lili byl ve skutečnosti daleko komplikovanějším a režisér Hooper naznačuje jen minimum. Navíc se pevně drží zaběhnuté „oscarové“ režie, bez jakéhokoli ozvláštnění, která diváka nepřipoutá do sedačky, ale nechá ho se vrtět… To by ale zřejmě nepřineslo toliko očekávané filmové ceny (4 nominace na Oscara, 3 nominace na Zlatý glóbus).

danska-divka-04

Řemeslně dobře odvedená práce filmu sluší (kostýmy, masky, výprava, kamera – hodně připomínající Královu řeč, nebo vynikající hudba Alexandrea Desplata), ale po první polovině nudí a čekáte na závěr, který očekáváte od první krvavé stopy na tváři Lili.

Nebýt vynikající Alicie Vikander (zvláštně udělena nominace na Oscara za vedlejší roli), která se bravurně pere s manželovým nelehkým rozhodnutím stát se ženou, zbude vám jen šikovný Eddie Redmaynem. Držitel Oscara, dokonale sžitý s rolí, od kterého čekáte přesně to, co vidíte. Není to málo, ale ani moc.

danska-divka-02

„Když jsem poprvé přišel na natáčení jako Lili, cítil jsem na sobě pohledy a posuzování ostatních. Byl jsem v přátelském prostředí, ale přesto jsem pociťoval, byť jen nepatrně, jaké to je – to podrobné zkoumání, kterému jsou vystaveni transsexuální a genderově nonkonformní lidé,“ herec Eddie Redmayne.

Být Dánská dívka větší psychodrama s odvážnější režií, budu radši. Takhle si jen odškrtnu „shlédnutý řemeslně dobrý film s nevyužitým námětem“ a už se k němu  nevrátím.

danska-divka-posterDánská dívka
(The Danish Girl)

Velká Británie / Belgie / USA, 2015, 119 min

Režie: Tom Hooper
Předloha: David Ebershoff (kniha)
Scénář: Lucinda Coxon
Kamera: Danny Cohen
Hudba: Alexandre Desplat
Hrají: Alicia Vikander, Eddie Redmayne, Adrian Schiller, Amber Heard, Emerald Fennell, Claus Bue, Richard Dixon, Ben Whishaw, Matthias Schoenaerts, Nicholas Woodeson, Philip Arditti, Miltos Yerolemou, Sebastian Koch, Sophie Kennedy Clark, Aisha Fabienne Ross, Jeanne Abraham, Ole Dupont
Produkce: Eric Fellner

1 komentář

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..