Recenze: Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (Batman v Superman: Dawn of Justice)

Komiksoví nadšenci z celého světa se dočkali. Souboj dvou ikon DC Universe, Batmana a Supermana, nastal. 

Jak je mým zvykem, tak nerad prozrazuji v recenzích něco z děje. Ale je to víceméně jasné z trailerů. Nevyhnutelný souboj dvou superhrdinů se blíží a jak se zdá, hodně do toho bude mít co mluvit mocichtivý Lex Luthor (Jesse Eisenberg).

Pokud čtete filmové recenze, možná/určitě jste zaznamenali, že se filmu Batman v Superman vytýká jistá splácanost a primitivní scénář. Pokud se necháte recenzemi ovlivnit, tou mou se určitě nenechejte a raději si udělejte názor sami, tím, že si na film do kina zajdete. BvS si to zaslouží!

ben-affleck-bruce-wayne-batman-v-superman

I když si odnáším z kina příjemné pocity, film má dva jisté problémy, od kterých se rozhodně bude odvíjet i vaše hodnocení. Buď se s tím smíříte nebo budete posílat režiséra Zacka Snydera do pekla…

Za prvé, hlavním úkolem filmu bylo postavit proti sobě dva superhrdiny – temného Batmana (Ben Affleck) a lidmi nepochopeného Supermana (Henry Cavill). Jak už vlastně napovídá název filmu. To se pomalým budováním nenávisti vůči obou, za malé asistence Lexe Luthora (Jesse Eisenberg), daří. I když je z finálního nepřátelského setkání „netopýra“ a „Boha“ ve filmu zhruba tak 20 minut, jejich úmysly jsou jasné a poměrně brzo vám dojde, že finální velkolepá bitva byla jen nástroj, jak nahnat diváky do kina a představit jim, co je v nejbližších letech v kinech čeká. Za mě OK!

gal-gadot-batman-v-superman

Druhým problémem, který krásně navazuje na ten první, je potřeba rozjet novou sériovku o Lize spravedlivých. K tomu, aby další film (pokračování Úsvitu spravedlnosti) mohl perfektně fungovat, potřebovali Warneři představit hlavní a další superhrdiny ze své stáje. Možná právě proto je většina filmu více o povídání a představování, než o velkolepých střetech. K těm samozřejmě taky dojde, včetně velkolepé epické bitvy… Uznávám, že zápletka je poměrně prostá, ale dokud mě při sledování filmů bude provázet napětí, smutek nebo nadšení, budu hodnotit tak, jak hodnotím. Rozhodně mě BvS nenechával chladným. Snad jen jsem si nevybudoval takový obdiv k Batmanovi, jako k Supermanovi.

amy-adams-batman-v-superman-dawn-of-justice

Přes zmíněné „problémy“ si z filmu odnáším příjemné pocity. Jak jsem zmínil výše, myslím, že tenhle film je hodně o emocích (víc než o kulervoucích bitkách), je i o prozíravosti novinářky Lois Lane (Amy Adams) a o mateřské lásce… Vlastně by si z filmu mohli odnést víc dívky a ženy, které do kina doprovází svůj mužský protějšek. On vlastně tenhle film je hlavně o ženách… Což dokazuje i jejich obsazení v poměrně důležitých, byť i vedlejších, rolích.

Batman V. Superman: Dawn Of Justice

Celé herecké obsazení je brilantní! Režisérovi Zacku Snyderovi se podařilo obsadit, kromě hlavní hereckých úloh, i dokonale ty vedlejší. Za zmínku rozhodně stojí role senátorky Finchové, kterou ztvárnila Holly Hunter. Jediný problém mám s obsazením nového Batmana Benem Affleckem. S tím samozřejmě nadělám málo, ale aspoň si budu vzpomínat na pravého temného rytíře Christiana Balea. Možná názor změním po batmanovské sólovce, která do kin přijde v roce 2017 v režii samotného Afflecka.

Plusy zaslouží i Jesse Eisenberg jako Lex, kterému zbaštíte jeho klukovské průpovídky i s navijákem a budete se těšit, co hrůzostrašného ještě vymyslí. Cink, cink, cink,…Batman V. Superman: Dawn Of Justice

Tak, jak jsem citlivý na hudbu ve filmu, která pro mě představuje dost velký důvod, jak film ohodnotit, musím říct, že s prací Hanse Zimmera a Junkie XL jsem spokojený. Tradiční motivy z Muže z oceli doplnili o nářezový motiv Wonder Woman (Gal Gadot).

I když má BvS několik logických nedostatků (někdy zase až moc efektně vybuchuje), které nejsou ani tak hrozné, jako v jiných filmech podobného žánru, bude v mém případě patřit rozhodně mezi filmy, které si s chutí pustím kdykoli znovu. Přesně tohle čekám od komiksové podívané, přesto, že jsem z prvních reakcí čekal daleko něco horšího. Proto na reakce nedejte a udělejte si vlastní názor.

P.S. Viděno v IMAX ve 3D. Nutno říct, že mi místy přišel obraz rozmazaný a šedý.

bvs-banner-fg

batman_v_superman_dawn_of_justice_posterBatman v Superman: Úsvit spravedlnosti
(USA Batman v Superman: Dawn of Justice)
USA, 2016, 151 min

Režie: Zack Snyder
Předloha: Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)
Scénář: Chris Terrio, David S. Goyer
Kamera: Larry Fong
Hudba: Hans Zimmer, Junkie XL
Hrají: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Tao Okamoto, Ray Fisher, Jason Momoa, Jena Malone, Ezra Miller, Scoot McNairy, Bailey Chase, Callan Mulvey, Michael Cassidy, Christina Wren, Harry Lennix, Dan Amboyer, Nicole Forester, Sammi Rotibi, Ele Bardha, Brian Boland, Rebecca Buller, Gordon Michaels, Jalene Mack, Jay Adams, Joe Cipriano, Marko Caka, Sal Lopez, Michael Shannon, Will Blagrove, Abigail Kuklis, Walbert Beltran, Harley Wallen, Jeffrey Dean Morgan
Kostýmy: Michael Wilkinson

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

10 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..