Recenze: Baby Driver

Britský rodák Edgar Wright přichází se svým vysněným projektem, který držel v hlavě rovných 20 let. Jestli to čekání stálo za to, se dozvíte v naší (opožděné) recenzi z předpremiéry na Karlovarském festivalu.

Jistě vás neminul ten obrovský hype, který se s tímto snímkem vleče od amerických kritiků. Stačí se podívat na Rotten Tomatoes (94% při průměrném ratingu 8/10) a nadšené ohlasy vám okamžitě vykouzlí úsměv na tváři. Snímek se u nás poprvé představil na 52. Karlovarském filmovém festivalu a pro fanoušky Edgara Wrighta nejspíš nebude žádným překvapením, že je o co stát.

Na Baby Driverovi je velmi patrné, že nad ním jeho tvůrce dlouhé roky uvažoval. Bohužel však jen, co se vizuální, hudební a akční stránky týče. Tyto atributy jsou ve snímku hodné potlesku a neviděl jsem snad nikdy tak vizuálně vymazlené a nápadité (nejen) akční scény, jejichž choreografie je bravurně zakomponovaná do rytmu hudebního doprovodu. Po akční stránce je Baby Driver výjimečný snímek, který rozhodně stojí na velkém plátně za vidění.

Horší je to zde s Wrightovým scénářem, který je plný klišé a na jeho předešlé snímky je až neuvěřitelně jednoduchý a přímočarý. Dokážu pochopit, že si tvůrce řekl, že když má v hlavě ty akční a vizuální orgie, že na to stačí jen navléct svým způsobem pitomý příběh a nechat výborné herce hláškovat ostošest, ale bohužel to zde nestačí.

Wrightovi filmy mám rád a právě složka scénáře u něj nikdy nebyla problém, tady však ujel. Dal do rolí šílených gangsterů obsadit áčkové herce a nechal je řádit, tak jak jsme je ještě nikde jinde neviděli, ale hlavní kostru příběhu jako by psal za pochodu při domýšlení hlášek a hudby přesně pasující do akčních scén. Nechci tvrdit, že mě film díky tomu nebavil, jen bych čekal něco promyšlenějšího, než jen mladého řidiče, který se zamiluje do servírky podobné jeho zahynulé matce, snažící se ze všech sil utéct se svou láskou pryč před svou gangsterskou minulostí. Scénář skutečně nepřekvapí, všechny zvraty jsou předvídatelné a závěr očekávaný.

Primitvní scenář povětšinou zachraňují skvělé castingové volby v podobě hlavního bosse Kevina Spaceyho, šíleného gangstera Jamieho Foxe či novodobé podoby Bonnie a Clyde Jona Hama a Elizi Gonzáles. Všichni vyjmenování oplývají komediálním timingem a jejich hlášky (skoro nikdy) nevyznějí do prázdna. Hlavní protagonista proslavený romantikou Hvězdy nám nepřály Ansel Elgort se se svou rolí vypořádal se ctí, jen mu chabý scénář nepřichystal tolik zajímavých a vtipem nabušených pasážích, avšak i tak působí ve své roli uvěřitelně a rozhodně se nedá tvrdit, že je ve svém výkonu necharismatický. Trochu zamrzí pouze malá rolička výborného Johna Bernthala, který hraje typově podobného šílence jako Jamie Fox a je právě Foxovým charakterem v prvních 20 minutách snímku bezdůvodně nahrazen.

Režie Edgara Wrighta je i v tomto snímku bezchybná a i když je u mě na poli jeho filmografie na prvním místě stále Hot Fuzz, tak se nedá tvrdit, že by se jeho Baby Driver nepovedl. Jen jsem po prvotních nadšených reakcích čekal větší filmovou pecku, než jen originální dvouhodinový akční videoklip, který vám v nejednom místě zachvěje bránicí. Stále je ovšem Baby Driver neotřelý svou dokonalou akční stránkou spolu s perfektní jak vizuální tak hudební stylizací. Vlastně je Baby Driver taková perfektní letní popcornovka.

Baby Driver
Velká Británie / USA, 2017, 112 min

Režie: Edgar Wright
Scénář: Edgar Wright
Kamera: Bill Pope
Hudba: Steven Price
Hrají: Ansel Elgort, Lily James, Kevin Spacey, Jon Bernthal, Jon Hamm, Eiza González, Jamie Foxx, Sky Ferreira, Viviana Chavez, Flea, Wilbur Fitzgerald, Elizabeth Davidovich, Lanny Joon, Hudson Meek, Jeff Chase, Paul Williams
Producenti: Nira Park, Eric Fellner, Tim Bevan
Střih: Paul Machliss, Jonathan Amos
Scénografie: Marcus Rowland
Kostýmy: Courtney Hoffman

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Tagy:
No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..