Recenze: Avengers: Endgame – 80 %

Po 22 filmech studio Marvel přichází s epickým zakončením jedné filmové dekády. Avengers: Endgame jsou konečně v kinech! Jak se mi film líbil?

Takže hezky popořadě! Pokud jste neviděli předchozí týmovky Avengers, tak to okamžitě dožeňte. Při sledování Endgame se očekává, že víte docela detailně, o co tady jde a znáte motivace jednotlivých postav.

No a pak mám ještě něco na srdci… K marvelovkám jsem vždy přistupoval pohrdavě. Multimiliardářské studio sype jednu dokonalou podívanou za druhou, až je to skoro nuda. A stejně tak jsem přistupoval i k Avengers: Endgame. No a… Sakra! Nikdy bych neřekl, že tohle někdy napíšu. Ale tohle dílo se fakt povedlo!

Thanose, po vyhubení poloviny všeho živého na Zemi lusknutím prstu, nadále chtějí zlikvidovat přeživší Avengeři. Jsou mezi nimi Iron Man (Robert Downey Jr.), Captian America (Chris Evans), Captain Marvel (Brie Larson), Rocket (Bradley Cooper), Black Widow (Scarlett Johansson), Hulk (Mark Ruffalo), Hawkeye (Jeremy Renner), Thor (Chris Hemsworth) a War Machine (Don Cheadle), kteří chtějí získat Kameny nekonečna a vrátit zpět miliony mrtvých…

Tradičně barevný a vtipný Marvel vsadil konečně na temnější vizuální podobu. Jasně, pár zábavných momentů se najde, ale tohle finální zakončení jednoho monumentálního univerza nemohlo ani na nic jiného vsadit. S temnotou se pojí i vážné konverzace mezi jednotlivými postavami a přemíra dojetí. Věřte, že při několika scénách budete sahat po kapesníku. A to několikrát!

Emocemi jsou nejnovější Avengers přímo nabití. Nevyhnutelná úmrtí některých hlavních postav jsou na místě a vy můžete v dojetí sledovat, jak se s tím tvůrci vypořádali. A to velmi dobře!

Velký dík patří tvůrcům a producentům za to, že během kampaně neprozrazovali nic zásadního z děje. Při sledování celého filmu proto můžete být neskutečně potěšeni tím, co za děj se na vás z plátna vrhá a hltat jedno překvapení za druhým. Což je rozhodně ku dobru věci, protože mnohdy se stalo něco, co jste vůbec nečekali.

Jako vždy, i tentokrát, bratři Russovi zvládli ukočírovat přehršle postav, neodfláknout akční scény a bitky, zejména tu závěrečnou, která je MEGA, a udržet tempo vyprávění na střední rychlosti. Díky tomu vám ani nepřijde tříhodinová délka filmů tak otravná, jak by se mohlo stát. Aby noví Avengers ode mě dostali 100 %, museli by ukázat něco, co ještě filmový svět neviděl, a to tady jednoznačně chybí.

Dojemná rozlučka s oblíbenými hrdiny, kteří nás provázeli po více než jedenáct let, je u konce. Je důležité, že se staří Avengers rozloučili důstojně.

Avengers: Endgame
Hodnocení: 80 %
USA, 2019, 182 min

Režie: Anthony Russo, Joe Russo
Předloha: Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)
Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely
Kamera: Trent Opaloch
Hudba: Alan Silvestri
Hrají: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch, Chadwick Boseman, Brie Larson, Tom Holland, Karen Gillan, Zoe Saldana, Evangeline Lilly, Tessa Thompson, Rene Russo, Elizabeth Olsen, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Tom Hiddleston, Danai Gurira, Benedict Wong, Pom Klementieff, Dave Bautista, Letitia Wright, John Slattery, Tilda Swinton a další
Producenti: Kevin Feige
Střih: Jeffrey Ford, Matthew Schmidt
Scénografie: Charles Wood
Kostýmy: Judianna Makovsky

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..