Recenze: Atomic Blonde: Bez lítosti (Atomic Blonde)

Kolik znáte agentů v sukních? Možná je nespočítáte ani na prstech jedné ruky. Jejich počet se v srpnu rozhodli rozšířit režisér David Leitch a herečka Charlize Theron.

Ženská agentka v sukni je neobvyklá věc. Zatímco bondovky (a jim podobné filmy s mužskými agenty) se točí, jak na běžícím pásu, skutečná filmová (chladnokrevná) agentka tady dlouho nebyla… A asi zase dlouho nebude.

O Atomic Blonde jsem nic moc nevěděl a ani jsem se nijak o film více nezajímal. Zaregistroval jsem ho až na sociálních sítích, kde se pomalinku začalo šířit, že obsahuje jednu z nejlepších akčních scén roku. Myslím, že to mohu potvrdit. Ta zmíněná scéna je v poslední třetině filmu, trvá asi deset minut a Charlize Theron, představitelka hlavní role agentky MI6 Lorraine Broughton, v ní zmasakruje přibližně tucet zabijáků, možná víc. No ale co dál?

Dál ani nic. Teda samozřejmě se něco na plátně odehrává, ale děj, ve kterém Lorraine pátrá po tajemném seznamu ukrytém v hodinkách a vrahovi svého kolegy Jamese Gascoineho (Sam Hargrave), je poněkud zkomplikovaný tím, že každá postava po někom jde a vy nemáte šanci se zorientovat po kom a proč. A že těch postav je několik, kromě britské tajné služby, jsou to i agenti němečtí, ruští, francouzští a američtí.

Možná to byl (ne)záměr tvůrců, zamotat divákovi co nejvíc hlavu něčím, co spíš působí nudně než aby to šokovalo, a divák tak kvůli tomu raději věnuje pozornost vizuální a hudební stránce filmu. A nutno uznat, že to vše je v Atomic Blonde dokonalé, oku i sluchu lahodící.

Kulisy listopadového Berlína 1989 jsou prvotřídní. Šedý sychravý Berlín rozehřívají svítící neony. Pro českého diváka je období, ve kterém se děj filmu odehrává, velmi blízké a dokonce jedna zmínka o Československu ve filmu zazní. Typická osmdesátková hudba zní kinosálem náramně a nejednou si určitě řeknete: „Tak tenhle song si musím pustit znovu!“, jenže není to málo?

Málo to je a většina scén by sama o sobě obstála na výbornou (nejenom zmíněná bitka s tucty agentů, ale např. i ty, při kterých se hlavní postava léčí z modřin ledovou koupelí nebo lesbická scéna se Sofií Boutella), jen v celku to nedává moc hlavu a patu.

Režisér David Leitch (John Wick), bývalý koordinátor kaskadérů, prokázal, že má smysl pro akční napětí a stylizaci filmu. A pokud dostane příště i k rukám lepší scénář, třeba hned ten k Deadpoolovi 2, bude se na co dívat!

Atomic Blonde: Bez lítosti
Atomic Blonde
USA, 2017, 115 min

Režie: David Leitch
Předloha: Antony Johnston (komiks)
Scénář: Kurt Johnstad
Kamera: Jonathan Sela
Hudba: Tyler Bates
Hrají: Charlize Theron, James McAvoy, John Goodman, Sofia Boutella, Toby Jones, Eddie Marsan, Roland Møller, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Attila Árpa, Daniel Bernhardt, James Faulkner, Declan Hannigan, Lili Gesler
Producenti: Charlize Theron, A.J. Dix
Střih: Elísabet Ronaldsdóttir
Scénografie: David Scheunemann
Kostýmy: Cindy Evans

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Tagy:
No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..