Recenze: Anthropoid

Koprodukční film Anthropoid získal 12 nominací na České lvy. A přesto, že žádného Lva nezískal, vaši pozornost si zaslouží.

Jde přeci jenom o naše nedávné dějiny a nic na tom by nemělo měnit ani to, že s příběhem o atentátu na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha přichází britský scenárista a režisér a film je britsko-česko-francouzskou koprodukcí.

Role československých parašutistů si vystřihly světové hvězdy Jamie Dornan jako Jan Kubiš a Cillian Murphy jako Jozef Gabčík. Oba herci věrohodně bojují za celé Československo. Více prostoru dostává Murphy, který je hlavním tahounem děje.

Čeští herci se ve snímku střídají víc než dost, a pozornost si zaslouží, kromě Anny Geislerové, zejména Alena Mihulová v roli paní Moravcové, která parašutisty bránila do poslední chvíle svého života…

Rušivým elementem u hereckých výkonů je sledování českých herců mluvících anglicky a zahraničních herců vyslovujících česká jména a české názvy. Několikrát tak třeba slyšíte stejné jméno jinak vyslovené. A naopak český název podivně zkomolený. Jistě, film byl natočený jako světové zboží, proto se není divit volbě anglického znění. Ovšem mohlo zůstat bez rádoby českého přízvuku.

Dobová Praha je věrohodná (za pomoci několika digitálních triků můžeme vidět např. na Václavském náměstí zpět tramvaje). Z filmu ale na vás padá pocit, že zas tak hrozně se asi nežilo, i když je to naprostý nesmysl samozřejmě…

Spíš se tím snažím říct, že režisér nám důkladněji nepředstavuje jednotlivé situace, které se ve filmu dějí nebo se o nich jen, mimo řeč, některá z postav zmíní, ale odehrává je tak, jako by bylo všem všechno jasné a na sebevětší chození do hloubky by nebyl čas. Odnášejí to i postavy, které mezi sebou prožívají rychlé románky a rychlá přesouvání z místa na místo.

Režisér, scenárista a kameraman Sean Ellis, úspěšný festivalový sběratel cen, dobře zpracoval své zkušenosti s historickou látkou (tématu se věnoval prý od roku 2000), ale narazil při příliš rychlém odvyprávění děje předcházejícímu zabití Heydericha.

Film se atentátem dělí na dvě půlky, které jsou neméně zajímavé, ale u té první se vám může stát, že se přistihnete při zívání, přesto, že by vás mělo zajímat, jak a co předcházelo spáchání atentátu. No a naopak vše, co následuje po atentátu je drama plné vyhrocených chvílí a plné emocí, při kterých budete sedět zaraženi a na zívnutí ani nepomyslíte.

Snímek Anthropoid, jak už jsem napsal, si vaši pozornost vážně zaslouží, ale převážně z jednoho jediného důvodu – je o lidech, na které bychom neměli zapomínat.

P.S. Anthropoid si odnesl cenu od fanoušků z ČSFD.cz za nejlepší český film roku 2016.

Anthropoid
Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

Režie: Sean Ellis
Scénář: Sean Ellis, Anthony Frewin
Kamera: Sean Ellis
Hudba: Robin Foster, Guy Farley
Hrají: Cillian Murphy, Jamie Dornan, Charlotte Le Bon, Aňa Geislerová, Toby Jones, Harry Lloyd, Alena Mihulová, Sam Keeley, Jan Budař, Ondřej Malý, Mish Boyko, Martin Hofmann, Václav Neužil ml., Bill Milner, Marcin Dorociński, Brian Caspe, Detlef Bothe, Roman Zach, Karel Heřmánek ml., Pavel Řezníček, Jiří Šimek, Patrick Kalupa, Igor Bareš, Marek Pospíchal, Pavel Mareš, Justin Svoboda, Miroslav Lhotka, Andrej Polák, Reinhard Heydrich (a.z.)
Producenti: Sean Ellis, Mickey Liddell, Pete Shilaimon
Střih: Richard Mettler
Zvuk: Yves-Marie Omnes
Scénografie: Radek Hanák, Morgan Kennedy
Masky: Gabriela Poláková, Linda Eisenhamerová
Kostýmy: Josef Čechota

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Tagy:
No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..