Recenze: Andělé všedního dne (Angels)

Úspěšnou knihu spisovatele Michaela Viewegha zrežírovala Alice Nellis. Film Andělé všedního dne vypráví jeden (ne)uvěřitelný příběh několika lidských osudů.

Česká televize na svém webu iVysílání.cz zveřejnila do 23. dubna zdarma k přehrání tento český film. Proč se tedy nepodívat, že?

„Kdybychom dokázali zastavit čas, možná bychom si všimli toho, co nám uniká. Možná bychom si všimli i jich…“

Spisovatel Michael Viewegh má na svědomí již řadu knižních hitů, které se převedly do filmové podoby a staly se z nich hned po jejich uvedení filmové hity. Určitě vzpomínáte na Báječná léta pod psa, Román pro ženy, Účastníci zájezdu nebo Román pro muže. Pak jsou tu ovšem filmy, které mají stejného autora knižního námětu, ale v kinech už tolik nebodovaly a k nim se řadí i Andělé všedního dne, první spolupráce ženy, Alice Nellis, s Vieweghem.

„Zaujalo mě téma té knihy. Zjednodušeně řečeno, člověk neví dne ani hodiny a každý den může být poslední. Teoreticky to sice víme, ale prakticky tak většinou nežijeme. A čas od času mi přijde dobré si tohle připomenout,“ říká režisérka.

Přitom samotný film má neskutečně svižné tempo. Dopomáhá tomu děj zasazený do jediného dne, i poměrně originálně zpracovaná hudba (nominace na Českého lva pro skladatele Michala Novinskeho), která někdy zní i na místech, kdy by nemusela. Je řemeslně zpracovaný na výbornou (bavily mě dost flashbacky promítané na právě dostupných předmětech v dané scéně a různé technické vymoženosti andělů) a postavy mluví chytře a místy dost vtipně – hlavně glosátoři andělé. Nejde mu skoro nic dalšího vytknout.

Teda… Pokulhává mírně v propletenci postav – dost dlouho mi trvalo, než jsem se zorientoval kdo s kým a proč. Příběh je v českém prostředí dost originální, ale jen co nakouknete za hranice, zjistíte, že o andělech ve filmu se toho natočilo víc než dost. A i když byl film uveden do kin, působí dost televizně.

No a možnou další vadou, zejména na úspěchu filmu (v českých kinech ho vidělo 80 tisíc diváků, film vydělal 8,7 milionů Kč), je nedůsledná propagace a tak trochu „převieweghováno“ a zejména téma umírání. Kdo by na to šel do kina? A to si přitom myslím, že si to tenhle film vůbec nezasloužil.

Film má skvělé herecké obsazení (to je ale u filmů Alice Nellis jakýsi standart) – od těch nejmenších až samozřejmě po ty velké hlavní. Herci získali i několik nominací na filmové ceny (na Českého lva – Klára Melíšková, Zuzana Bydžovská a Boleslav Polívka + nominace na Cenu české filmové kritiky). Andělé (Marián Labuda, Vladimír Javorský, Vojtěch Dyk, Eliška Křenková) jsou postavy, které si oblíbíte a jen litujete, že víc nezasahují lidským hrdinům do jejich osudů.

Režisérka Alice Nellis (Ene Bene, Výlet, Mamas & Papas, Sedmero krkavců) je zkušená profesionálka, proto mě o to víc zamrzelo, že závěrečné minuty filmu nešli víc „na dřeň“ a nevytěžily z možného (emotivního) finále více.

Andělé všedního dne
(Angels)
Česko / Slovensko, 2014, 97 min

Režie: Alice Nellis
Předloha: Michal Viewegh (kniha)
Scénář: Michal Viewegh, Alice Nellis
Kamera: Matěj Cibulka
Hudba: Michal Novinski
Hrají: Marián Labuda st., Vladimír Javorský, Vojtěch Dyk, Eliška Křenková, Bolek Polívka, Zuzana Bydžovská, Václav Neužil ml., Klára Melíšková, Zuzana Kronerová, Ondřej Sokol, Pavel Gajdoš, Jan Teplý ml., Perla Kotmelová, Rafael De Abrauer e Lima, David Beneš, Richard Borkovec, Zuzana Čapková, Anna Čermáková, Veronika Fajčíková, Miroslav Hanuš, Robert Hlavatý, Lukáš Hlavica, Vanda Károlyi Konečná, Libor Kovář, Adam Kyznar, Marie Poulová, Lukáš Příkazký, Jan Pšenčík, Veronika Rašťáková, Igor Rattaj, Sabina Remundová, Martin Sitta, Erika Stárková, Hana Strnadová, Doubravka Svobodová, Hana Štádlerová, Kamil Švejda, Josef Kuhn, Patrik Surovka
Producenti: Rudolf Biermann
Střih: Filip Issa
Zvuk: Viktor Ekrt, Michal Pajdiak
Scénografie: Petr Fořt
Masky: Lucie Lišková
Kostýmy: Katarína Hollá, Ivana Řezáčová

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..