První upoutávka: Po strništi bos

Nový film režiséra Jana Svěráka s názvem Po strništi bos má na světě první upoutávku. Jak se vám líbí?

Film předchází dějem Svěrákově Obecné škole, která stejně jako Po strništi bos vypráví o osudech malého Edy Součka, tentokrát za druhé světové války. V hlavních rolích nebudou chybět známí čeští herci. Tatínka malého Edy hraje Ondřej Vetchý, maminku Tereza Voříšková, dědečka Jan Tříska, a režisérův otec Zdeněk Svěrák, který napsal i scénář, se představí v roli ředitele školy.

Emocemi nabitý trailer s hudebním doprovodem v podobě české hymny, dává znát, který film se stane letošním hitem roku v kinech. Podívejte se na první teaser filmu.

Česká premiéra filmu je naplánována na 17. srpna 2017.

O filmu

Osmiletý Eda je vytoužené, opatrovávané dítě, které rodiče střeží víc, než je zdrávo, protože o jedno dítě už přišli. A tak je Eda náhradník. Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe; o pár let později, než se odehrává příběh filmu Po strništi bos, sledujeme jejich poválečný život na pražském předměstí ve snímku Obecná škola. Nový film uzavírá tematickou tetralogii tvorby Jana a Zdeňka Svěrákových, do níž patří i snímky Kolja a Vratné lahve.

S filmem Po strništi bos se vracíme na samotný začátek, do Edova raného dětství. Do doby, kdy jeho tatínek odmítne příslušnost okupantům Protektorátu Čechy a Morava, a celá rodina se musí vystěhovat z Prahy na venkov k příbuzným. Malé město, kde chlapec doposud trávil jen krátké chvíle prázdnin, se na čas stane jeho domovem. Rozměry válečného konfliktu, který rodině obrátil život naruby, vnímá chlapec milosrdnou dětskou optikou, jež nabízí hlavně prostor pro tajuplná dobrodružství. Eda tak nachází cestu nejen k místní klukovské partě, jejíž svět je tolik odlišný od městského a v níž musí obhájit své místo, ale také nečekaným rodinným tabu, která vyplouvají na povrch, a hlavně k vlastní odvaze. Po strništi bos je lyrický film o dětství a hrdinství v každém z nás od tvůrčí dvojice Jana a Zdeňka Svěrákových. (oficiální text distributora filmu Bioscop)

Po strništi bos
Česko, 2017

Režie: Jan Svěrák
Předloha: Zdeněk Svěrák (kniha)
Scénář: Zdeněk Svěrák, Jan Svěrák
Kamera: Vladimír Smutný
Hudba: Michal Novinski
Hrají: Ondřej Vetchý (tatínek), Tereza Voříšková (maminka), Lojzík Gréc (Eda), Jan Tříska (děda), Viera Pavlíková (babička), Oldřich Kaiser (Vlk), Zuzana Stivínová (Vlkova žena), Hynek Čermák (strejda), Petra Špalková (teta), Zdeněk Svěrák (Pan ředitel), Václav Hubka (Ota), Niklas Klinecký (Satík), Josef Bedlivý (Prcek), Petr Uhlík (Vlastík), Sebastián Pošmourný (Škaloud), Miroslav Hanuš (Bartoš), Petr Brukner (Chrást), Miroslav Táborský (Košťál) a další
Scénografie: Jan Vlasák
Kostýmy: Simona Rybáková

Úvodní foto: Dagmar Vyhnálková

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..