Počátek (Inception)

Režisér Christopher Nolan je génius! Aspoň pro jeho skalní fanoušky se tak může zdát.

Každý jeho film se pohybuje minimálně kolem hodnocení 80 % (vycházím-li z hodnocení na filmové databázi ČSFD), jeho znovu postavení comicsového Batmana na nohy si zasloužilo řadu vítězných vavřínů a slušný balík dolarů v kapsách producentů. A ani jeho film Počátek z roku 2010 se nestal výjimkou. Kinosály byly nabité, i přesto, že Počátek je, řekněme, náročnější než se může zdát.

Inception-movie-01

Naše mysl bývá nejvíc oslabena ve spánku, proč z ní teda něco neukrást? Odborník na slovo vzatý Dom Cobb (Leonadro DiCaprio) je v kradení myšlenek ze snu profík – extraktor. Vlivný podnikatel Saito (Ken Watanabe) dá Cobbovi nabídku, která by mu mohla změnit život. Myšlenku nebude krást, ale musí ji vnuknout (správný překlad názvu filmu Inception je vnuknutí). Cílem je mladý podnikatel Rober Fischer (Cillian Murphy), který po smrti svého otce zdědí celé impérium – úkolem Cobba je vnuknutí myšlenky, že impérium musí Fischer rozpustit, aby miliardář Saito neměl konkurenta. Odměnou za úspěšné vnuknutí je pro Cobba vymazání trestního rejstříku za vraždu své vlastní manželky Mal (Marion Cotillard), kterou ale nejspíše nezabil, a mohl se tak vrátit ke svým dětem. K vnuknutí ale potřebuje ještě architekta (Ellen Page), chemika (Dileep Rao) a několik dalších nepostradatelných spoluhráčů. Podaří se Cobbovi vnuknutí? Kdo vlastně zabil jeho ženu? A co je realita a co už sen? Od těchto dvou subjektů dělí spáče totem, který, mají-li ho u sebe, jim prozradí, v jakém stavu se nacházejí…

Inception-movie-07

Film Počátek sází hodně na naši pozornost. Každé slovo, každý pohyb je ve filmu natolik důležitý, že nesmíte z filmu „sundat oči“.

Film je nabitý akcí, ale ti, kteří by rádi jenom akční scény a monumentální triky budou zklamáni (akce samozřejmě nechybí – nejlepší bezgravitační souboj, a triky se také najdou – skvělá snová scéna, v níž architektka Ellen Page obrací domy na jedné pařížské ulici střechami k sobě), protože na nich Počátek nestojí a ani stát nemůže. Snímek stojí na mluveném slově, potažmo na obrazu. Kdo jednou mrkne, přijde o důležité informace k následujícímu ději.

Inception-movie-image

Režisér Nolan je natolik zručný a chytrý tvůrce, že napsal geniální scénář, geniálně ho zrežíroval a geniálně obsadil. Scénář nabízí, když se zamyslíme, dost logické věci (že ve snu čas utíká pomaleji, než v realitě, že ve snu můžeme usnout, ve snovém usnutí znovu usnout a snít a snít), nabízí i povedené hlášky, např. jeden člen z týmu se snaží zbavit ve snu střílející ochranky, s jeho „pistolkou“ se mu to však nedaří a tak přijde jeho parťák, který sní s ním, s daleko vylepšenou zbraní a suše prohlásí: Nesmíš se bát snít ve větším měřítku, drahoušku.

Snad nemůže být nikdo jiný, než právě Nolan, který točí tak inovačním způsobem (nedělá chyby, postupně rozuzluje děj, nezapomíná na detaily, vše je přehledné a srozumitelné), a kolem sebe má samé výborné filmaře. Naštěstí si k sobě a ke svým filmům pouští i hudebního skladatele Hanse Zimmera. Jeho hudba je jedinečná (mírně vykradená z Temného rytíře a Andělů a démonů), znějící tak, jak má, přináší pocit stíženosti, napětí ale i slzopudných scén.

Hudba k závěrečné scéně

Nolanovi se podařilo i výborně obsadit všechny herce. Nikdo nevyčnívá, nikdo toporně netrčí, všichni hrají ten svůj part tak, jako by to byl jejich život. Leonardo DiCaprio sice v roce 2010 již jednou hrál manžela, který přišel o svou ženu, ale stále hraje líp a líp. Kdo si vzpomene na mladičkého hezounka z Titanicu?

Michael Caine má jen (podle mě a pro mě) malý štěk, ale díky za něj. Marion Cotillard (ano, ta oscarová Edith Piaf) dává každému najevo svůj herecký talent, ale méně (slz) je někdy více.

Inception-movie-08

Počátek není vůbec jednoduchý film, i když se tak může jevit. Diváka buď přesvědčí a získá nebo úplně odradí a zprotiví.

Počátek získal 4 filmové Oscary, převážně za technické provedení.

P. S. Zastaví se „káča“ nebo ne? 😉

Inception-movie-posterPočátek (Inception)
USA / Velká Británie, 2010, 148 min

Režie: Christopher Nolan
Scénář: Christopher Nolan
Kamera: Wally Pfister
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Marion Cotillard, Ken Watanabe, Tom Hardy, Dileep Rao, Cillian Murphy, Michael Caine, Tom Berenger, Pete Postlethwaite, Lukas Haas, Taylor Geare, Talulah Riley, Michael August, John Ceallach, Ryan Hayward, Nicole Pulliam, Tohoru Masamune, Earl Cameron, Claire Geare, Virgile Bramly

2 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..