Obvyklí podezřelí (The Usual Suspects)

Film Obvyklí podezřelí vznikl před dvaceti lety a stále se může pyšnit jednou z nejoriginálnějších point filmové historie.

Málokdo možná ví, že režisér X-Menů (X-MenX-Men 2X-Men: Budoucí minulostX-Men: Apokalypsa) Bryan Singer má na svědomí tenhle bravurní krimi-thriller s mysteriózním nádechem, který získal dva Oscary a mnohá další ocenění. Co je na něm vlastně tak jedinečného?

lethwaite-g-byrne

Není to nic složitého. Hlavně jde o geniální scénář oceněný Oscarem od Christophera McQuarriea (ten je podepsaný i pod filmy Valkýra, Jack Reacher: Poslední výstřel nebo Mission Impossible – Národ grázlů), který jej vyšperkoval ještě geniálnější pointou. Ta Obvyklé podezřelé pasovala v anketě na IMDb na první místo mezi filmy s nejlepší zápletkou (porazily i Šestý smysl). Není divu, děj filmu má důkladně vypracované vzrůstající napětí, při němž se divák rozhodně nenudí.

Postava Verbal: „Nejlepší trik, který ďábel předvedl, bylo přesvědčit svět, že neexistuje.“

Přesto, že ve své době neměl film žádné eso v rukávu v podobě herecké hvězdy, tak bezesporu za úspěchem stojí i herecké obsazení hlavních mužských postav, jmenovitě Gabriel Byrne (postava Dean Keaton), Kevin Spacey (Roger ‚Verbal‘ Kint, Oscar za vedlejší roli), Stephen Baldwin (Michael McManus), Chazz Palminteri (Dave Kujan), Pete Postlethwaite (Kobayashi), Kevin Pollak (Todd Hockney) a Benicio Del Toro (Fred Fenster). Nejedna postava z tohohle snímku se zapsala divákům do podvědomí. Zejména pak tajemný Kaiser Söze, naněmž stála i marketingová kampaň filmu.

chazz-palminteri

Krimi atmosféru (dovolím si tvrdit s menší nadsázkou, že i noir atmosféru) filmu pomáhá navodit i soundtrack Johna Ottmana, který se mimochodem na filmu podílel i jako střihač.

Režisér Bryan Singer se může pyšnit jedním z nejpovedenějších filmů ve svém žánru. Troufám si říct, že žádný jiný krimi film mě zatím tolik nezaujal svou atmosférou a dějem, jako právě Obvyklí podezřelí. A očividně nejsem sám, stal se totiž pro mnohé tvůrce inspirací a ukázkou toho, jak má vypadat pravá detektivka.

Verbal-Kint

Produkční náklady filmu se pohybovaly okolo 6 mil. dolarů, v amerických kinech film vydělal přes 23 mil. dolarů. Což v roce 1995 znamenalo 75. místo mezi nejvýdělečnějšími filmy roku.

I když Obvyklí podezřelí nebyli nikdy kasovním trhákem, své diváky si našly a stále nacházejí. Zařaďte se mezi fanoušky jednoho z nejnapínavějších filmů a rozhodně si nenechte zkazit dojem z filmu tím, že si přečtete předem něco o ději. Záměrně jsem ho i v tomto článku vynechal.

P. S. V roce 2008 byl film vyhlášen Amerických filmovým institutem za 10. nejlepší mysteriózní film americké kinematografie.

usual_suspects_posterObvyklí podezřelí
(The Usual Suspects)
USA / Německo, 1995, 106 min

Režie: Bryan Singer
Scénář: Christopher McQuarrie
Kamera: Newton Thomas Sigel
Hudba: John Ottman
Hrají: Gabriel Byrne, Kevin Spacey, Stephen Baldwin, Chazz Palminteri, Pete Postlethwaite, Kevin Pollak, Benicio Del Toro, Suzy Amis, Giancarlo Esposito, Dan Hedaya, Paul Bartel, Christopher McQuarrie, Peter Greene, Clark Gregg, Frank Medrano, Michelle Clunie, Castulo Guerra, Louis Lombardi, Christine Estabrook, Ron Gilbert

Tagy:
No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..