Nominace na Ceny české filmové kritiky: Staříci a Vlastníci jich mají nejvíc

Road movie o pomstě Staříci a hořká komedie Vlastníci mají pět šancí na zisk Cen české filmové kritiky. Nabarvené ptáče má čtyři nominace.

Padesátka českých filmových kritiků vyzdvihla celkem 12 snímků včetně tří počinů mimo klasickou kinodistribuci. Včera 2. ledna začalo hlasování o vítězích, které budeme znát 1. února v přímém přenosu na ČT art.

Filmový debut Jiřího Havelky Vlastníci, odehrávající se na domovní schůzi, se uchází kromě sošky za nejlepší film i o ocenění za nejlepší režii, scénář, ženský herecký výkon a objev roku.

Staříci, první celovečerní hraný snímek dvojice Martin Dušek a Ondřej Provazník, zaujal kritiky také režií, scénářem a hereckým duem Ladislav Mrkvička a Jiří Schmitzer v rolích důchodců na cestě za vlastní spravedlností.

Český kandidát na Oscara Nabarvené ptáče si připsal nominaci za nejlepší film, režii Václava Marhoula a v kategorii Audiovizuální počin hned dvakrát – za kameru a výpravu. Drama uvedené v soutěži benátského festivalu sleduje drsný osud malého chlapce během druhé světové války. Mezinárodního a oscarového úspěchu se dočkal také krátký loutkový film Dcera, jenž čeští kritici nominovali v kategorii Mimo kino, spolu s komediálním seriálem České televize Most! a špionážní minisérií HBO Bez vědomí.

Mezi kandidáty na Cenu innogy pro objev roku patří autorka Dcery Daria Kashcheeva, Jiří HavelkaVlastníky a Bohdan Karásek za svůj debut, vztahovou tragikomedii Karel, já a ty. O Cenu české filmové kritiky se střetnou také tři dokumenty – vítěz jihlavského festivalu Sólo, portrét osamění duševně nemocného hudebníka od debutujícího Artemia Benkiho, road-movie o cestě otce a syna Dálava v režii Martina Marečka a šestihodinový opus Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie.

Kompletní nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2019

Nejlepší film:
Nabarvené ptáče – producent Václav Marhoul
Staříci – producent Jiří Konečný
Vlastníci – producent Marek Jeníček

Nejlepší dokument:
Dálava – Martin Mareček
Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie – Karel Vachek
Sólo – Artemio Benki

Nejlepší režie:
Nabarvené ptáče – Václav Marhoul
Staříci – Martin Dušek, Ondřej Provazník
Vlastníci – Jiří Havelka

Nejlepší scénář:
Karel, já a ty – Bohdan Karásek
Staříci – Martin Dušek, Ondřej Provazník
Vlastníci – Jiří Havelka

Nejlepší herečka:
Karel, já a ty – Jenovéfa Boková
Tiché doteky – Eliška Křenková
Vlastníci – Tereza Ramba

Nejlepší herec:
Na střeše – Alois Švehlík
Staříci – Ladislav Mrkvička
Staříci – Jiří Schmitzer

Audiovizuální počin:
Nabarvené ptáče, kamera – Vladimír Smutný
Nabarvené ptáče, výprava – Jan Vlasák
Tiché doteky, kamera – Gregg Telussa

Mimo kino:
Bez vědomí – Ivan Zachariáš, Ondřej Gabriel
Dcera – Daria Kashcheeva
Most! – Jan Prušinovský, Petr Kolečko

Cena innogy pro objev roku:
Jiří Havelka – Vlastníci
Bohdan Karásek – Karel, já a ty
Daria Kashcheeva – Dcera

Vítězové Cen české filmové kritiky budou známí v sobotu 1. února 2020. Slavnostní večer v pražském Divadle Archa od 20.20 v přímém přenosu odvysílá program ČT art. Výsledky hlasování jednotlivých kritiků a kritiček budou veřejně dostupné na oficiálním webu Cen české filmové kritiky.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury. Dalšími partnery cen jsou Divadlo Archa, Champagneria a mowshe.

Zdroj: TZ Sdružení českých filmových kritiků

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..