Neposkvrněná mysl Kate Winslet

Aktuálně u nás na DVD vychází její poslední film s názvem Švadlena. Jaká byla prozatím herecká cesta oscarové herečky Kate Winslet?

Těžko se hodnotí někdo, koho osobně neznáte. Jenže pokud je některá osoba vaší srdeční záležitostí, výjimka se může udělit… Jedná-li se o Kate Winslet, tak tuplem!

Myslím, že už není nikdo, kdo by tuhle nádhernou, oslňující, za svou roli v Předčítačovi Oscara držící, herečku neznal. Kate Winslet (narozena 05. října 1975) se svými hereckými zkušenostmi dokazuje, proč si Oscara zasloužila.

kate-winslet-nebeska-stvoreni

Hlavní ženská role v Titanicu, to je většinou film, na který si nejeden z diváků vzpomene při vyslovení jejího jména. Jenže Kate má na svém kontě daleko více rolí, řekl bych snad i dokonalejších… Její jedna z prvních rolí ve filmu L.O.T.R.a Petera Jacksona Nebeská stvoření přinesla Kate uznání a oblibu nejen u diváků, ale i u kritiků a kolegů, a ono ani netrvalo dlouho, a v roce 1995 získala nominaci na Oscara za roli Marianne Dashwood ve filmu Rozum a cit, kde předvedla mimo jiné dokonalost svého hlasu v písni Weep You No More Sad Fountains.

Role Rose v Titanicu přinesla Kate další nominaci na Oscara, kterou opět neproměnila. Roli přijala aniž by četla scénář, režisérovi Cameronovi na nabídku kývla ihned. Zajisté chybu neudělala. Titanic ji katapultoval ihned na výslunní a z neznámé tváře se ihned stala herecká hvězda. Nebyla by to ale Kate, aby se nestalo něco divného. Místo toho, aby přijala role ve velkorozpočtových produkcí, vrhla se na snímky, které neoslňovaly promyšlenou mediální kampaní a vysokým rozpočtem, ale oslňovaly jejím charisma. Například filmy Hideous Kinky, Jako dým anebo Všichni královi muži.

Krásná pradlena Madeleine z filmu Quills – Perem markýze de Sade v podání Winsletové předvedla své nádherné tělo. Kdekdo by ji mohl nařknout z neustálého odhalování (počínaje Titanicem, konče Předčítačem), jenže u Kate vše vyznívá zcela jinak. Žádná bezdůvodná nahota. Bravurní herečka se nemá za co stydět, a scény ve kterých se objevuje nahá nevyšumí „jen tak“ do ztracena.

kate-winslet-quills

Skoro bláznivou Clementine si zahrála ve filmu Věčný svit neposkvrněné mysli, která přinesla herečce další zaslouženou nominaci na Oscara a opět neproměněnou.

Se svým bývalým životním partnerem, režisérem Samem Mendesem, natočila Nouzový východ, ve kterém exceluje společně, po více jak deseti letech, s kolegou Leonardem DiCapriem. Sama o spolupráci řekla:

„Tak jak léta ubíhala, stále víc jsem toužila po společné práci,“ přiznala Winsletová. „Velice sobecky jsem pociťovala, že je to ta správná věc, protože jsem s ním chtěla být každý den na place. Chtěla jsem s ním trávit pokud možno co nejvíc času.“

kate-winslet-golden-globeJejí April Wheelerová trpí nesnesitelným stereotypem v manželství. Když se odhodlá ke změně, oznámí ji manželovi Frankovi (DiCaprio), přijde něco, co jí plán pokazí a přinese akorát další trápení a ještě víc hádek do už tak bouřlivého manželství.

Role v následujícím filmu, Předčítač, přinesla britské herečce již několikrát zmiňovaného Oscara. Ono aby ne, po pěti nominacích si ocenění vážně zasloužila. Není ani divu, že ji čekal i Zlatý glóbus za tuto roli německé dozorkyně. Kate se ale povedl dokonalý double, když i za roli April z Nouzového východu dostala Zlatý glóbus. Svou výhrou byla natolik zaskočena, že pronesla emotivní děkovnou řeč, kdy stihla vyznat obdiv svým spolu nominovaným kolegyním, a lásku dvou mužům jejího života, již vyřčeným DiCapriovi a ještě tenkrát manželovi Mendesovi.

Zatím její poslední role v životopisném filmu Steve Jobs, ve kterém ztvárnila manželku zakladatele značky Apple, přinesla opět nominaci na Oscara a Zlatý Glóbus, který si i odnesla.

Kate je herečka, která umí projevit svou přirozenost, charisma a v žádné roli doposud nesklouzla k trapnosti (jako spousta jejich kolegyň). Její plodné období jistě zdaleka nekončí, a jsem za to rád.

steve-jobs-kate-winslet

Vybraná herecká filmografie:
2016 – Triple 9
2015 – Steve Jobs, Švadlena
2011 – Bůh masakru, Nákaza
2008 – Nouzový východ, Předčítač
2006 – Prázdniny
2004 – Věčný svit neposkvrněné mysli
2001 – Iris
2000 – Quills – Perem markýze de Sade
1997 – Titanic
1996 – Hamlet
1995 – Rozum a cit
1994 – Nebeská stvoření

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..