Nejlepší filmový plakát pro Nabarvené ptáče budí vášně. Mohlo být vše jinak?

Nejlepší filmový plakát, tradiční ocenění od ČFTA, získal film Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Rozhodnutí akademiků budí mezi kritiky a fanoušky vášně.

Čím více nominací, tím méně cen

Musím přiznat hned na začátku, že se sám řadím k těm, kteří ocenění za nejlepší plakát pro Nabarvené ptáče nechápe. Opravdu mě zajímá, jak dopadlo umístění na dalších místech v této kategorii a proč akademici volili zrovna tuhle grafickou práci. Co člověk, to názor. A pokud oceňují akademici podobná „grafická díla“, mohli by nám i uvést, co je k tomu rozhodnutí vedlo.

Je to skutečně pocit, že lepší plakát tu v loňském roce nebyl? Nebo skončilo hlasování těsně a druhé místo od prvního dělí pouhý jeden hlas?

„O nominacích hlasovalo 155 členů ČFTA a výsledek je součtem jednotlivých hlasů. Nejedná se tedy o porotu, která by se ke svému rozhodnutí vyjadřovala. Pořadí či počty hlasů u jednotlivých nominací ČFTA nezveřejňuje u žádné kategorie. Ocenění Nejlepší filmový plakát je nestatutární cenou, která se neuděluje během slavnostního ceremoniálu,“ uvedla Silvie Marková, PR manažerka zastupující ČFTA.

Kdo ví, ale mám spíš trošku pocit, že s nominacemi pro Nabarvené ptáče to dopadne stejně jako u loňského Tomana. Ten loni získal taky nejvíc nominací (celkem 12, Ptáče jich má 11) a odkráčel jen s cenou za Nejlepší plakát. Ptáče si zřejmě odnese technické ceny (minimálně kameru). Ale mám čím dál víc podezření, že akademici volí strategii: Každému dejme něco, ať máme klid. A začíná to vysláním na Oscary a končí cenou za nejlepší plakát.

Poster k Nabarvenému ptáčeti, jehož autorem je Roman Mrázek, působí velmi, ehm… jak to říct, levně.  Černobílá fotografie s mohutnou typografií (se slitými písmeny rv a průhledným písmenem N) kazí dojem z očekávaného uměleckého díla, kterým bezpochyby Ptáče je (soudím podle různých festivalových cen). Na první pohled byste poster zaměnili s jakoukoli obálkou brakové knihy. A jak uvádí ještě tento článek, rozhodně nic brutální typografii nepřidává ani naklonované hejno totožných ptáků na pozadí.

„Nejsem na Facebooku, ale z několika stran se mi doneslo, že už jen samotný plakát podněcuje emotivní diskuze. Pokud tomu tak je, pak je to jen a jen správně,“ uvedl režisér filmu Václav Marhoul při představení plakátu loni v květnu.

Na vyhlášení nominací (začátek v čase 1:03:25) převzal cenu střihač filmu Luděk Hudec, který uvedl, že je rád za nápaditost plakátu, na kterém nejsou odhalená těla, aby nepůsobil moc sexy. Podle mého skromného názoru si troufám uvést, že kdyby pan střihač vítězný plakát rozstříhal a udělal z toho roláž, bylo by to daleko působivější než tahle verze s megalomanskou typografií z devadesátek.

Mohlo mít Nabarvené ptáče jiný filmový plakát?

V roce 2014 vznikl projekt Fenomén kinematografie, ve kterém studenti Vizuálního designu FUD UJEP připravili hned několik návrhů (obrázek výše) na téma knihy polského spisovatele Jerzy Kosińskieho. Jak uvádí v komentáři na webu font.cz vedoucí ateliéru Pavel Beneš, režisér Václav Marhoul si právě jeden ze studentských návrhů vybral, krátce před dokončením filmu jej ale režisérův grafik bez vědomí autorky dost zásadně předělal, a když se autorka ozvala, vznikl plakát nový, který se stal pak oficiálním výstupem, který právě budí tolik rozpaků. Vše pak působí dojmem, že kdyby bylo na plakát více času, nebude možná muset vzniknout takový grafický odpad a vše bude jinak.

Kdo byl letos nominovaný?

Cenu měl podle mého názoru dostat plakát k filmu Vlastníci – má vtip, odpovídá filmu, funguje skvěle i jako teaser poster. Sami tady posuďte, který snímek měl nejlepší filmový plakát. Akademici vybírali z pětice nominovaných filmů, kromě Ptáčete to byly ještě filmy Central Bus Station, Punk je hned!, Tiché doteky a Vlastníci.

Co na to veřejnost?

Samotné rozhodnutí akademiků vyvolalo několik diskuzí na sociálních sítích. Vybírám tu na profilu filmového kritika Kamila Fily. Komentáře se téměř shodují, minimálně v tom, že výběr nebyl správný.

Jaký je váš názor na český filmový plakát? Dejte vědět do komentářů.

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

1 komentář

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..