Jiří Sovák: 100 let od jeho narození

Dnes je to přesně 100 let, kdy se narodil král českých komedií herec Jiří Sovák. Připomeňte si jeho nejlepší filmové a televizní role.

Jiří Sovák zásadně ovlivnil podobu české poválečné komedie. Sám přiznával, že komediální žánr mu svědčil, zároveň ale dodával, že to byl jeho nejtěžší chlebíček.

Pohádky a komedie

Jako dvorní herec režiséra Martina Friče se Sovák objevil v komediální pohádce Dařbuján a Pandrhola (1959). Zahrál si havíře Kubu Dařbujána obdařeného léčitelskými schopnostmi.

Jedním z dalších dvorních Sovákových režisérů byl bezpochyby Oldřich Lipský. V bláznivé komedii Zabil jsem Einsteina, pánové (1969) ztvárnil profesora Davida Moorea, který vedl výpravu do Prahy roku 1911. Nechyběl ani v Lipského dětské komedii Šest medvědů s Cibulkou (1972). Jeho rolí byl ředitel školy Roubal.

V rámci zvyšování kvalifikace dělnických profesí si stárnoucí mistr v továrně na zemědělské stroje Jiří Kroupa musí dodělat průmyslovku. Neochotného Kroupu ztvárnil samozřejmě geniálně Jiří Sovák ve snímku “Marečku, podejte mi pero!” (1976). Sám komedii označil za jednu z nejoblíbenějších.

I režisér Václav Vorlíček sehrál v Sovákově filmografii důležitou roli. Objevil se i v jeho bláznivé komedii Což takhle dát si špenát (1977). Role údržbáře Františka Lišky jako nenapravitelného zloděje mu přinesla hned několik proměn.

V oscarovém Koljovi (1996) si zahrál moudrého strýce Růžičku, který vypráví o vizi krkonošského jasnovidce, podle níž komunisti půjdou brzo od válu. Byla to jeho poslední filmová role.

Televizní role

Jako volná adaptace románu francouzského spisovatele Gustava Flauberta vznikl seriál Byli jednou dva písaři (1972). Sovák v něm ztvárnil francouzského písaře Bouvarda. Role nerudného důchodce Evžena Humla v seriálu Chalupáři (1975) mu snad byla psána na tělo! Čaroděje Viga, celým jménem Theophil Vigo, s typicky zatočeným knírem měl možnost ztvárnit v pohádkovém seriálu Arabela (1980). Jako Vigo se objevil i v pokračování seriálu Arabela se vrací (1993).

Jeho poslední rolí byl Strejček ve filmu Návrat ztraceného ráje (1999). Jiří Sovák zemřel 6. září 2000.

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..