James Bond: 10 nejlepších titulních písní

Která píseň z Bonda je nejlepší? A kam se v žebříčku dostane nový titulní song od Billie Eilish? Koukněte na žebříček 10 nejlepších titulních písní z bondovek.

Jubilejní dvacátá pátá bondovka k nám dorazí letos na jaře, konkrétně 8. dubna, a ponese název Není čas zemřít. Jak před několika dny odhalili samotní tvůrci, o titulní bond song se postará osmnáctiletá zpěvačka Billie Eilish, stane se tak vůbec nejmladší interpretkou titulní písně.

S každou novou bondovkou přišla na řadu i píseň a já vám přináším těch deset nejlepších. Pojďme na to!

10. místo

The Living Daylights – A-Ha

Patnáctá bondovka Dech života představila na scéně nového představitele Jamese Bonda. Byl jím herec Timothy Dalton. S novým představitelem přišel i nový vítr v podobě titulní písně. Norská skupina A-Ha v době vzniku byla na jednom ze svých vrcholů kariéry, přesto málokdo očekával, že by právě oni mohli posloužit jako interpreti songu The Living Daylights, který napsal skladatel John Barry.

Není tajemstvím, že Norové si se skladatelem nesedli a píseň vznikla hned ve dvou verzí. Tu lepší slyšíme ve filmu.

9. místo

Die Another Day – Madonna

Královna popu Madonna a James Bond v novém tisíciletí? Nikdo jiný nemohl čekat nic jiného než jistou dávku elektronického popu a provokativního textu. Píseň Die Another Day k snímku Dnes neumírej vyšla v roce 2002, Madonna píseň pak v roce 2003 zařadila na své album American life.

O tom, zda je píseň vydařeným hitem nebo zpackanou příležitostí vkročení bonda do nového tisíciletí, hovoří i nominace písně na Zlatý Glóbus, ale zároveň i na Zlatou malinu.

8. místo

Licence to Kill – Gladys Knight

Druhým a posledním filmem Timothyho Daltona v roli Bonda bylo Povolení zabíjet. Titulního songu se ujala R‘n‘B a soulová zpěvačka Gladys Knight. Píseň Licence to Kill se v britské hitparádě prodejnosti singlů dostala nejvýše na 6. místo.

7. místo

You Only Live Twice – Nancy Sinatra

Jako první nebritský interpret bondovky se zhostila Nancy Sinatra (dcera Franka Sinatry) titulní písně páté bondovky You Only Live Twice. O hudbu se opět postaral titulní skladatel John Barry. Píseň v podání Nancy je považována za jedno z nejlepších provedení bond songu.

6. místo

Diamonds Are Forever – Shirley Bassey

Shirley Bassey je, podle mě, prototyp zpěvačky bond songů. Ještě aby ne. Zvládla nazpívat rovnou tři (byly to ještě písně Goldfinger a Moonraker). Skladbu Diamonds Are Forever jistě dobře znáte, například Kanye West ji použil v písni Diamonds From Sierra Leona (mj. klip k písně se natáčel i v Praze), působí dost silným mysteriózním tónem, a do filmu se dostala až díky úsilí koproducenta Broccoliho, který ji prosadil i přes odpor a nenávist hlavního producenta Saltzmana. Ještě že tak!

5. místo

You Know My Name – Chris Cornell

Nový představitel Bonda v Casinu Royale z roku 2006, Daniel Craig, byl překvapením pro všechny. Bond, který není jen nablýskaným agentem z mramoru, ale i člověkem s city, dostal titulní song You Know My Name, který se držel přesně stejných pravidel. Neuhlazený rockový zvuk a jako jedna z mála nedodržující pravidlo Název filmu = název titulní písně.

Písnička se u kritiků ujala. A i když neproměnila nominaci na Grammy, stala se nejúspěšnějším songem v americké rockové hitparádě zpěváka Chrise Cornella.

4. místo

The World Is Not Enought – Garbage

Další rockový zářez, tentokrát v bondovce Jeden svět nestačí z roku 1999. Kapela Garbage s hlasem Shirley Manson předvedli v The World Is Not Enough velkou dávku melancholie v propojení alternativy s mainstreamem. Autorem hudby je ale hudební skladatel David Arnold. Autorem textu je Don Black, který v minulosti napsal již čtyři další bondovky včetně té na 6. místě.

3. místo

For Your Eyes Only – Sheena Easton

Dvanáctá bondovka z roku 1981 s názvem Jen pro tvé oči si vysloužila stejnojmennou píseň v podání tehdy dvaadvacetileté zpěvačky Sheeny Easton, i když ji původně měla nazpívat kapela Blondie. Autorem hudby je Bill Conti, který vsadil na osmdesátkové klávesy a disco zvuk. Píseň získala nominaci na Oscara a Zlatý Glóbus, ale cenu neproměnila v zisk.

2. místo

Skyfall – Adele

Co víc dodat, než jen Adele. Jestli někdo bude srovnávat Billie Eilish s někým, bude to nejspíš práve s Adele. Ta napsala pro dvacátou třetí bondovku stejnojmennou píseň Skyfall, která jasně buduje napětí v podobě jisté temné osudovosti a minulosti.

Píseň získala snad všechny možné ceny, mj. Oscara, Zlatý Glóbus, Grammy, BRIT Awards nebo BFCA Critics‘ Choice Award.

1. místo

GoldenEye – Tina Turner

Když se řekne titulní píseň k bondovce, vždy mi jako první naskočí GoldenEye a Tina Turner! Máte to stejně?

Nesmrtelný hit od Bona Voxe a The Edge (oba z U2), měl stejně jako celý film za úkol vzkřísit postavu Jamese Bonda. Nováček Pierce Brosnan ve Zlatém oku zafungoval a to samé lze říci i o titulní písni. Nebo si snad umíte vybavit jinou melodii než typické první tóny tohoto titulního songu z roku 1995?

Zajímá vás, které další filmy doprovodily Jamese Bonda do kin? Koukněte sem na přehled.

Který bond song patří mezi vaše nejoblíbenější?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.