Recenze: Interstellar

Na co sáhne, to se mu podaří. Režisér a scénárista Christopher Nolan svým devátým (předchozí filmy např. Memento, trilogie o Temném rytíři, Dokonalý trik nebo Počátek) celovečerním filmem potvrzuje své postavení jednoho z nejúspěšnějších a nejnadanějších režisérů současnosti. Což potvrzuje i fakt, že chválu neslýchá jen od fanoušků, ale i kritiků. Jak je na tom jeho nový film Interstellar?

inter-2

Doporučuji jít na film dřív, než si k němu cokoli přečtete. Nebudu vám psát ani raději nic moc o ději. Jen ve zkratce:

Film se odehrává v blízké budoucnosti, kdy Země trpí neutichající prašností, čímž trpí úroda a lidstvu hrozí vyhubení. Jedinou možností, jak lidstvo zachránit, je vydat se probádat vesmír… Co, kdo, jak a proč? Vydejte se do kina!

Víc než dobrodružné sci-fi připomíná Interstellar rodinné drama odehrávající se za doprovodu vesmírného dobrodružství. Mezilidské vztahy tu jsou stavěny na první místo, před všechny dech beroucí záběry vesmíru a podobné „maličkosti“.

Přesto, že film trvá skoro tři hodiny, nehrozí vám, že byste se udívali nudou. Každý sebemenší záběr a věta mají ve filmu své opodstatnění. I když se možná ve finále budete trochu ztrácet, Nolan se vás nepodbízivými detaily a promluvami hrdinů pomůže zachránit. Vše je vždy vysvětleno, včetně závěrečné patriotské (a tradiční nolanovské) scény.

Herecké obsazení, již (opět) tradičně v Nolanových filmech, odpovídá kvalitě jeho filmů. Jména herců Matthew McConaughey (Oscar za Klub poslední naděje), Michael Caine (Oscar za Pravidla moštárny a Hana a její sestry), Anne Hathaway (Oscar za Bídníci) a Jessica Chastain (Zlatý Glób za 30 minut po půlnoci) hovoří za vše. Již teď se těším na další herecký počin McConaugheyho.

interstellar3

Díky za to, že Nolan je posedlý točením pro IMAX plátno na klasický 70 mm formát. Zážitek z filmu se tím ještě více násobí. Máte pocit, že sledujete skutečné veledílo lidí nikoli digitální dílo strojů. Ačkoli by jiný režisér mohl sbírat kladné body za dokonalé digitální scény, zatímco Nolan si „jede“ po svém a nabízí vám dramatické připojování vesmírné lodi ke kosmické stanici, které vypadá víc než realisticky a působí dojmem staré filmařské školy.

Nehledě na fantastický (netradiční) soundtrack Hanse Zimmera, ze kterého jen mrazí. Je z něj cítit nekončící beznaděj, ale zároveň i odhodlání. Poslechněte si tyto dvě skladby…a uvidíte (uslyšíte) sami.

Emocemi nabité scény střídají objevné a radostné momenty. Nic z toho jen tak z hlavy nedostanete. Co víc si při odcházení z kina přát? Jasných 100 %!

P. S. Viděno v IMAX.

interstellar_ver2Interstellar (Interstellar)
USA / Velká Británie, 2014, 169 min

Režie: Christopher Nolan
Scénář: Jonathan Nolan, Christopher Nolan
Kamera: Hoyte Van Hoytema
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Wes Bentley, Jessica Chastain, Matt Damon, Mackenzie Foy, Michael Caine, Casey Affleck, John Lithgow, Ellen Burstyn, Elyes Gabel, Topher Grace, Leah Cairns, David Oyelowo, Bill Irwin, William Devane, Liam Dickinson, David Gyasi, Timothée Chalamet, Collette Wolfe

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..