Čtvrtá série seriálu Sherlock. Opravdu šlo o Poslední případ?

Velkolepý návrat nebo tragické finále? Jaká byla čtvrtá série Sherlocka? A byla skutečně poslední?

POZOR NA SPOILERY!

Scenáristé Mark Gatiss a Steven Moffat nám od uvedení Sherlocka vždy zamotávali hlavy. V první sérii nastavili vysokou laťku, kterou s druhou sérií ještě překonali. Následoval návrat Sherlocka ve třetí sérii, která už byla poněkud slabší, ale stále si držela svůj standart. Vánoční speciál s Přízračnou nevěstou sliboval návrat Sherlocka (Benedict Cumberbatch) a doktora Watsona (Martin Freeman) v plné síle, která se ale v poslední, čtvrté sérii úplně nedostavila.

Poslední případ

Čtvrtá série začala prvním dílem Šest Železných dam, ve kterém dostala prostor Mary Watsonová (Amanda Abbington) a finální rozluštění její minulosti, druhý díl, Skomírající detektiv, vyprávěl o padouchovi – sériovém vrahovi (Toby Jones). No a konečný třetí díl, Poslední případ, věnovaný rodinnému traumatu sourozenců Holmesových. Sherlocka, Mycrofta (Mark Gatiss) a tajemné Eurus (Sian Brooke).

Poslední případ byl velmi specifický. Napínavý a záhadný. Tak jak to všichni fandové, i já, mají rádi. V plném počtu všech důležitých postav. Včetně, vy víte koho… Sherlock Holmes zběsile zapojoval své mozkové blány k tomu, aby vyřešil nejtajemnější případ ze své minulosti. John Watson se postupně vyrovnal se ztrátou své manželky. Mycroft Holmes přiznával jedno pochybení za druhým, včetně neočekávaného vánočního dárku, a Molly Hooper (Louise Brealey) sehrála v příběhu jednu z nejdůležitějších rolí vůbec a přitom jí k tomu stačilo jen pár slov.

V hlavní roli ŽENA?

Nemilosrdná a chladnokrevná sestra Eurus (neboli Východní vítr), uvězněná v pevnosti Sherrinford, vévodila celému Poslednímu případu, resp. už od prvního dílu čtvrté série. Pomocí seskupení Sherlock, dr. Watson a Mycroft pronikala k pochopení lidských citů a dostávala se blíž k objektu svého zájmu… K milovanému Sherlockovi, pro kterého by vraždila. Tak, jako se v dětství zbavila jeho nejoblíbenějšího „Rudovouse“. Malý Sherlock si vybudoval jakýsi myšlenkový blok a tuto situaci vytěsnil z hlavy. Možná proto byl tak emočně chladný, z čehož ho dostala v závěrečných minutách Posledního případu jeho sestra Eurus. A on získal ji…

Režisér závěrečného dílu, Benjamin Caron, vytvořil velmi zdařile zpracované filmové dílo. Napínavý thriller, nabitý emocemi, dokreslený výbornou hudbou (David ArnoldMichael Price), který chtě nechtě opět zachraňuje ŽENA…

Byť je to s velmi vysokým intelektem uvědomělá sestra Eurus nebo dávno mrtvá Marry Watson. Mimochodem v roli Eurus se představila sakra šikovná Sian Brooke.

Po prvním zhlédnutí nabudete dojmu, že takové finále scenáristé přehnali. Buď byli sjetí, jako Sherlock ve druhém díle nebo se snažili urychleně ukončit celou sérii, ale nevěděli jak, i když všichni víme, že není lehké se jen tak rozloučit se Sherlockem. Zkuste se podívat ještě jednou, dvakrát, třikrát… Je to lepší?

Seriál Sherlock je o důkladné pozornosti a zapojení diváka včetně jeho mysli. A i když, podle dostupných názorů fanoušků, je čtvrtá série přijímána s lehkým odporem a konkrétně třetí díl označován za „komedii“, většina z nás, by návrat nechybujícího detektiva přivítala. Já rozhodně!

A vrátit se skutečně může, i nemusí.

Co myslíte? Vrátí se ještě někdy seriálový Sherlock? Dejte vědět do komentářů.

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

1 komentář

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..