Český filmový boom: Leden – březen 2016

Že čeští filmaři točí jeden film za druhým dokazuje i tenhle přehled věnovaný českým filmům, které právě vznikají nebo čekají na uvedení v kinech v lednu až březnu 2016.

Leden – březen 2016

foto: Michaela Buchtová/Lumiere film/Bioscop
foto: Michaela Buchtová/Lumiere film/Bioscop

Muzikál aneb Cesty ke štěstí (Premiéra: 14. ledna 2016)

Jako poklona legendárnímu muzikálu Starci na chmelu vznikl nový hudební film Muzikál aneb Cesty ke štěstí. I když budou použity původní písně Starců na chmelu, nejedná se o jeho remake. Film doplní nové verze písní a hudba od Petra Maláska (Andělská tvář, Jak se krotí krokodýli, Líbáš jako Bůh), pro kterého není srdcovější záležitost, než filmový muzikál Starci na chmelu.

„Můj tatínek jej napsal v roce, kdy jsem se narodil, tj.1964, a tedy celou parabolu jeho cesty k divákovi, která, mimochodem, probíhala v několika vlnách, vnímám současně jako parabolu svého života“, řekl k natáčení Petr Malásek.

Choreografie se ujala Maláskova manželka Dana Morávková. Učitelku choreografie Beátu, hraje Vica Kerekes (Nestyda, Muži v naději, Příběh kmotra). V dalších rolích uvidíme Romana Vojtka (Svatba na bitevním poli, Líbáš jako ďábel) jako učitele zpěvu, v roli profesora výtvarného umění Jiřího Korna (Honza málem králem, Trhák, Brak, Kvaska), Martina Písaříka (Snowboarďáci, Hranaři, Modelky s.r.o.) jako fotografa. Adam Mišík (MY 2, Andílek na nervy) a Vladimír Polívka (Poupata, Místa, Strašidla) si ve filmu zahrají rivaly nejen o hlavní roli, ale i o přízeň něžného pohlaví.

Režie se ujala Slobodanka Radun (MY 2), Veronika Schwarzová, producentka divácky úspěšného filmu Křídla Vánoc, prozradila, že jejím producentským snem a cílem poslední doby, byla realizace  filmu, který zde nejméně dvě generace chybí.  Do kin bude film uveden distributorem Bioscop.

This slideshow requires JavaScript.

Lída Blida-baarova-filmaarová (Premiéra: 21. ledna 2016)

Více než čtrnáct let trvalo, než se rozběhlo natáčení filmu a jedné z legend českého filmu, herečce Lídě Baarové (Dívka v modrém, Darmošlapové), která se proslavila nejenom neodolatelnou krásou a hereckým umem, ale i románkem s nacistickém ministrem propagandy Josephem Goebbelsem.

Scénář Ivana Hubače (seriály Dlouhá míle, Přízraky mezi námi, Sanitka 2) zrežíroval Filip Renč (Requiem pro panenku, Rebelové, Román pro ženy, Hlídač č. 47), který do titulní role Baarové obsadil slovenskou herečku Táňu Pauhofovou (Čert ví proč, Román pro muže, Hořící keř, Něžné vlny), která si minimálně touhle rolí vyslouží další nominaci na Českého lva. V dalších rolí se představí Klára Issová, Simona Stašová, Gedeon Burkhard, Karl Markovics, Martin Huba, Zdenka Procházková nebo Pavel Kříž v roli Adolfa Hitlera.

dvojnici-plakatDvojníci (Premiéra: 11. února 2016)

Komedii, která se v létě natáčela v Litoměřicích, o sympatickém podvodníkovi Honzovi Rambouskovi (Ondřej Sokol), kterého do hrsti, kvůli velmi velkým dluhům, chytil mafián jménem Vytloukal (Petr Nárožný s vlasy!), natočil režisér Jiří Chlumský (Stůj, nebo se netrefím!, Prachy dělaj člověka, Nedodržený slib, Martin a Venuše).

Chudáka Honzu může zachránit jen krádež obrazu Dívky v modrém. Zachrání ho ale náhoda – do cesty se mu připlete jeho dvojník, středoškolský profesor Richard Prospal, pedant a slušňák k pohledání, a těm dvěma se zázračně změní život. Zatímco si Honza užívá v Richardově kůži doma i ve škole, Richard je pronásledován mafiány, protože mu nevěří, že není Honza. Kolotoč překvapivých komediálních situací se roztáčí…

decibely-lasky-01Decibely lásky (Premiéra: 11. února 2016)

Dalším zástupcem na poli hudebního filmu v roce 2016 budou Decibely lásky. Přípravu filmu velmi připomínajícího film Discopříběh provázela mediální přestřelka mezi režisérem Discopříběhu Jaroslavem Soukupem a Michalem Davidem, jehož hity se staly nedílnou součástí již mnoha filmů. Někteří protagonisté z Discopříběhu se i zde objeví. Stejně tak i město Plzeň, ve kterém se děj Decibelů lásky odehrává. Režisérem a scenáristou snímku je Miloslav Halík, kameru má na starosti uznávaný Vladimír Smutný. Film do kin uvede společnost Falcon.

„Chceme natočit divácky přívětivý, nemoralizující, rodinný film, „letní“ oddychový příběh s nádechem komedie, “lovestory“, která by měla diváka pobavit, potěšit,  nechat zasnít,“ říká autor scénáře a režisér.

Jakýmsi průvodcem děje je Ruda Hovorka (Rudolf Hrušínský nejml.), čtyřicátník, pracující na Plzeňském magistrátu na útvaru technických služeb kde má na starosti úklid města, vedle toho je příležitostným diskžokejem se zaměřením na hudbu 80. let. Jeho otec Láďa Hovorka (Rudolf Hrušínský), je šarmantní důchodce, který je správcem v Sanatoriu (rehabilitační centrum pro léčbu pohyb. aparátu). Rudova dcera Jitka (Marika Šoposká) je zdravotní sestrou v místní nemocnici, kde je shodou okolností lékařkou bývalá partnerka Rudy, Lenka (Lucie Vondráčková). Vztah Jitky k tátovi je poznamenán dlouhým odloučením v době jejího dětství a dospívání, které bylo zaviněno okolnostmi, za kterých Ruda v minulosti „pykal“ za chybu svého kamaráda a které zapříčinily jeho odloučení od rodiny. Ze stejného důvodu je poznamenán i jeho vztah k otci. Dvojici hlavních postav filmu tvoří Betka, modelka (Alžběta Bartošová) a Dan, (Filip Cíl) – toužící po splnění uměleckého snu, oba ve věku cca 24 let.

foto: Barletta Production (Julie Vrabelová)
foto: Barletta Production (Julie Vrabelová)

Polednice (Premiéra: 3. března 2016)

Všechny dítka školou povinné, ale i dospělí, znají jednu z Erbenových balad s názvem Polednice. Ta se stala předlohou chystaného hororového filmu na celovečerním poli debutujícího režiséra Jiřího Sádka.

Příběh o jednom návratu matky a malé dcery do rodné vesnice svého muže je zasazen do současnosti. V roli matky se představí Anna Geislerová (Jízda, KyticeŽelary, Nevinnost, Anthropoid), malou dceru ztvární Karolína Lipowská. Postavu á la Polednice zřejmě ztvární Daniela Kolářová (Noc na Karlštejně, Léto s kovbojem, Lucie, postrach ulice, Obecná škola, Vratné lahve, Kawasakiho růže).

teorie-tygra-3Teorie tygra (Premiéra: 31. března 2016)

Televizní matador, scenárista, producent a režisér Radek Bajgar (seriály Ulice, Expozitura, Kriminálka Anděl, Neviditelní), vstupuje na pole celovečerních filmů s komedií Teorie tygra s herci v hlavních rolích Jiřím Bartoškou (Má je pomsta, Je třeba zabít Sekala, Líbáš jako Bůh) a Eliškou Balzerovou (S tebou mě baví svět, Městem chodí Mikuláš, Ženy v pokušení, V peřině). V dalších rolích se představí např. Táňa Vilhelmová, Jakub Kohák, Iva Janžurová, Arnošt Goldflam, Milan Lasica nebo Klára Melíšková.

Teorie tygra je road movie o úspěšném veterináři, který si ve svých šedesáti letech vzpomene, že míval sny i vlastní vůli a že chce zpátky vládu nad svým životem. Vydá se na riskantní cestu navzdory tomu, že tím přichází o vše. Film je též o jeho ženě, která to prostě myslela dobře: za manželství i za svého muže obětavě převzala zodpovědnost, protože muži toho nejsou schopni.

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..