Český film Nabarvené ptáče nezískal hlavní ocenění v Benátkách

Na filmovém festivalu v italských Benátkách nezískal, bohužel, hlavní cenu poroty český film režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče. S prázdnou domů ale neodjede.

Česká kinematografie neodchází z Benátek bez cen. Příběh malého chlapce, který prochází hrůzami druhé světové války, už v pátek získal ocenění Film pro UNICEF (Cinema for UNICEF) od studentské poroty. Cena bývá udělována snímku, jenž nejlépe vyjádří boj za práva dětí.

„Někteří kritici skloňují neustále v mnoha pádech násilí a brutalitu. Naopak ten akcent je dán na to, že se jedná o humanitu a že důležitá je láska. A mě tak strašně potěšilo, že zrovna tito mladí lidé film takto pochopili. Děkuji a mám z toho obrovskou radost,“ reagoval na ocenění režisér Václav Marhoul.

Ze 76. ročníku filmového festivalu si cenu za nejlépe restaurovaný film odváží Národní filmový archiv za snímek Extase z roku 1933 režiséra Gustava Machatého. Cenu za nejlepší film získal nakonec americký film Joker, který do českých kin dorazí už na začátku října.

Světovou premiéru českého filmu, která proběhla v Benátkách 2. září, provázely nadšené ovace, prý až deset minut dlouhý potlesk ve stoje po skončení filmu. Na novinářských projekcích někteří novináři ovšem odcházeli v průběhu filmu – působil na ně moc drasticky. Zahraniční ohlasy si můžete projít v článku Martina Šrajera na Filmovém přehledu. A podle obrázku níže můžete zjistit, že Marhoulův počin byl kritiky zhodnocen nejhůře ze všech festivalem nominovaných filmů.

(kliknutím obrázek zvětšíte v novém okně)

Na nejstarším filmovém festivalu světa se z Česka v hlavní soutěži naposled před 25 lety předvedl Jiří Menzel s filmem Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Hlavní ocenění, Zlatého lva, se zatím podařilo získat jedinému titulu od českého režiséra – v roce 1947 dramatu z dělnického prostředí Siréna od Karla Steklého. Nabarvené ptáče se bude rovněž promítat na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu, pro snímek to bude zároveň severoamerická premiéra.

Snímek Nabarvené ptáče natočený podle světového bestselleru Jerzyho Kosinského je jedním z nejdražších filmů české kinematografie. Jeho rozpočet dosáhl 175 milionů korun. Rekord zatím drží Tmavomodrý svět režiséra Jana Svěráka z roku 2001, který stál 230 milionů korun. A rekord zřejmě brzy pokoří nový film Petra Jákla, historický velkofilm Jan Žižka, který počítá s rozpočtem okolo půl miliardy korun!

Ve snímku Nabarvené ptáče se vedle známého švédského herce Stellana Skarsgarda objevují mezinárodní hvězdy jako Harvey Keitel, Udo Kier nebo Julian Sands. Z českých herců se ve filmu objeví v hlavní roli malého židovského chlapce Petr Kotlár, dále Jitka Čvančarová, Petr Vaněk nebo Radim Fiala. Velmi chválenou kameru vedl držitel sedmi Českých lvů Vladimír Smutný. Film se natáčel černobíle, ve formátu Cinemascope a na 35 milimetrový materiál. Architektem se stal Jan Vlasák, střihačem Luděk Hudec, hudbu složil Petr Ostrouchov.

V českých kinech se snímek začne promítat od 12. září 2019.

Zdroj informací: ČT24, Aktuálně.cz, SeznamZprávy.cz

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..