Recenze: Jupiter vychází (Jupiter Ascending)

Nejnovější počin Wachovských (trilogie Matrix nebo Atlas mraků) vypráví o ruské uklízečce v Americe, která se (ne)náhodou stane královnou vesmíru. 

Telenovela, která právě doplula do českých kin, jak vyšitá…

Děj Jupitera je velmi plytký. A kupodivu dost nepřehledný. Snad po každé scéně jsem si říkal: „Kdo je s kým a kdo proti komu? Kdo je hodný? A kdo je zlý? Nemůžu si to rozkreslit?“ A je to velká škoda.

Svět, který nám tvůrci filmu představují je velkolepý, důmyslně vymyšlený a snadno konkurující hvězdným filmům od Lucase. Jenže to je asi tak všechno. Jakmile promluví kdokoli z hereckého ansámblu a začne se řešit něco velmi důležitého, jdou veškeré vaše naděje stranou a film trpí předvídatelnou nudou.

jupiter-ascending-1

A když už zmiňuji herecké obsazení, tak Mila Kunis se na roli Jupiter nehodí vůbec. Bezpochyby za to může scénář, který vám nijak nepomůže zžít se s hlavní hrdinkou. Je vám vlastně úplně jedno, co se na plátně odehrává. Je vám i úplně jedno, když hlavní hrdinka dostává nakládačku od záporáka nebo když se z ničeho nic (asi během dvou vteřin) zamiluje do Channinga Tatuma, který ztvárnil vlko-člověka. Stále víc začínám pochybovat, že Mila zvládne sama uhrát v hlavní roli jakýkoli velkofilm. Nezvládne!

Jupiter vychází je dost velké zklamání, po povedeném náročném Atlasu mraků. Jakoby tvůrci všechny své trumfy a nápady definitivně vyčerpali a brali si jen inspiraci od konkurence (schválně, kolik podobností s jinými filmy najdete – létající boty, přerostlá mluvící ještěrka nebo kukuřičné pole).

jupiter-ascending-2

Kladné body filmu zachraňuje technická stránka. Výprava nebo triky jsou excelentní. Díky tomu vám ani nedojde, že to, co vidíte na plátně není opravdové a Wachovským se skutečně povedlo vytvořit reálný svět.

Možná to všechno je od Wachovských záměr. Doporučuji vám ale jejich záměr nechat záměrem a do kina se nevydat.

P.S. Tahle nudná paráda vyšla na 175 milionů dolarů. A má velmi slušně nakročeno stát se letošním Johnem Carterem.

jupiter-vychazi-posterJupiter vychází (Jupiter Ascending)
USA, 2015, 128 min

Režie: Andy Wachowski, Lana Wachowski
Scénář: Andy Wachowski, Lana Wachowski
Kamera: John Toll
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Channing Tatum, Mila Kunis, Eddie Redmayne, Sean Bean, Douglas Booth, Tuppence Middleton, Nikki Amuka-Bird, Christina Cole, Ramon Tikaram, Ariyon Bakare, Maria Doyle Kennedy, David Ajala, Doo-na Bae, Gugu Mbatha-Raw, Edward Hogg, Tim Pigott-Smith, James D’Arcy, Jeremy Swift, Kick Gurry, Lieve Carchon, Andy Ahrens, Charlotte Beaumont, Elsa Mollien, Bryony Hannah, Samuel Barnett, Terry Gilliam, Katherine Cunningham, Neil Fingleton

No Comments

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.