Deset vánočních televizních tipů (23.12.2015 – 01.01.2016)

K vánočním svátkům patří i filmová nabídka českých televizí. Vybral jsem pro vás 10 filmů, které byste neměli o letošních vánocích minout.

noc-na-karlstejne-kolarovaNoc na Karlštejně

Československo, 1973, 83 min
ČT 1 – 23.12.2015, ve 21:35

Filmová muzikálová klasika! Připomeňte si jedinečné zlidovělé písně Karla Svobody a Jiřího Štaidla v režii Zdeňka Podskalského. Známý příběh o hradě Karlštejn, kam nesměla vkročit žádná žena na rozkaz panovníka Karla IV., byl hodně ovlivněn normalizací, kvůli které si ve filmu nezahráli Jan Werich (purkrabího hrál Jaroslav Marvan a byla to jeho úplně poslední filmová role) nebo Jiřina Jirásková (paní Ofku hrála Slávka Budínová).

tri-orisky-pro-popelku-safrankovaTři oříšky pro Popelku

Československo / Východní Německo, 1973, 75 min
ČT 1 – 24.12.2015, ve 20:30

Zimní filmová pohádka režiséra Václava Vorlíčka o dívce jménem Popelka (Libuše Šafránková) je tradiční vánoční klasikou, kterou sledují každý rok miliony televizních diváků, nejen u nás ale i v ostatních zemích (např. v Německu, Norsku nebo Španělsku). I v tomto případě se pod hudbu filmu podepsal hudební skladatel Karel Svoboda.

s-certy-nejsou-zerty-vetchy-ondrejS čerty nejsou žerty

Československo, 1984, 91 min
Nova – 25.12.2015, ve 20:20

Čím dál víc populárnější pohádka režiséra Hynka Bočana v hlavní roli s čertem Ondřejem Vetchým, jenž se jako každý pravý čert bojí peří, získává o vánocích pravidelně nové a nové diváky. Scénář Jiřího Justa a Hynka Bočana vznikl podle jedné z pohádek Boženy Němcové. Pohádka je oblíbená zejména díky zlidovělým hláškám filmových postav. Ze všech například stačí uvést: „Je to rebel!“ nebo „Máchale, spadlo ti to. Asi vítr…“ Film doprovází velmi melodická hudba Jaroslava Uhlíře, kterou několika texty doplnil Zdeněk Svěrák.

castaway-hanksTrosečník

USA, 2000, 143 min
Nova Cinema – 26.12.2015, ve 20:00

Trosečník režiséra Roberta Zemeckise je tak trochu něco jako novodobý Robinson Crusoe. V hlavní roli se představuje Tom Hanks, který vytváří během filmu jednolitý herecký monolog, jako zaměstnanec zásilkové společnosti FedEx, který při služebním letu jako jediný přežije pád letadla, které spadne do oceánu. Hanks kvůli roli trosečníka zhubl během jednoho roku nejméně 30 kilo a nechal si narůst dlouhé vlasy.

strihoruky-edward-deppStřihoruký Edward

USA, 1990, 101 min
Prima Love – 27.12.2015, ve 20:15

Jeden z nejoblíbenějších filmů od režiséra Tima Burtona, ve kterém se hlavní roli představil Johnny Depp, který za svou postavu nedokončeného umělého muže získal nominaci na Zlatý Glóbus. Na Oscara byly nominované masky. Film diváky po celém světě okouzlil svým potemnělým nádechem a bezkonkurenčním výkonem namaskovaného Johnnyho Deppa.

pres-palubuPřes palubu

USA, 1987, 106 min
Nova – 28.12.2015, v 17:20

Romantická komedie režiséra Garyhho Marshalla, jenž zrežíroval i romantickou Pretty Woman nebo Deník princezny, v hlavní roli s Goldie Hawn a Kurtem Russellem vypraví o přeměně bohaté, arogantní a rozmazlené ženy Joanny, která najde svého „zachránce“ v podobě chudého truhláře, otce čtyř dětí Deana, jenž si ji po nešťastné nehodě odveze z psychiatrické léčebny. Je na místě klasický happy end? Vsaďte se, že k němu tak jednoduchá cesta nevede ani v tomto případě. A schválně si spočítejte, kolikrát skončí někdo přes palubu…

nekdo-to-rad-horkeNěkdo to rád horké

USA, 1959, 120 min
ČT 2 – 29.12.2015, v 16:15

Jestlipak víte, odkud pochází slavná věta: „Nobody is perfect.„? Ano, správně! Je to z filmu Někdo to rád horké režiséra Billyho Wildera. Americká komedie plná převleků a hereckých hvězd s titulní Marilyn Monroe, sexsymbolem tehdejší doby, získala ze šesti nominací jednu sošku Oscara za kostýmy. Nominaci na Oscara získal za svůj výkon i Jack Lemmon a stejně jako Marilyn Monroe si za svou roli odnesl Zlatý Glóbus. Druhý mužský hrdina, Tony Curtis, odešel z oscarových klání bez nominace.

pripoutejte-se-prosimPřipoutejte se, prosím

USA, 1980, 88 min
Nova Cinema – 30.12.2015, v 17:35

Dokonalá parodie na katastrofální filmy od tria režisérů Davida Zuckera, Jima Abrahamse a Jerryho Zuckera. Podle jedné studie je tato komedie označena jako nejvtipnější film všech dob, zasmějete se totiž u něho prý třikrát za minutu. Což svědčí i o jeho popularitě. Při jeho promítaní vydělal v amerických kinech přes 83 milionů dolarů, přičemž jeho náklady byly pouze 3 miliony dolarů. Z hereckých hvězd stačí připomenout herce Leslieho Nielsena, který proslul následujícími filmy, které nesly název Bláznivá střela.

diktatorDiktátor

USA, 2012, 80 min
Nova Cinema – 31.12.2015, ve 21:55

Jmenuje se Aladdin a od smrti Kim Čong Ila je považován za posledního mohykána mezi diktátory. Komik a mystifikátor Sacha Baron Cohen si po kazašském Boratovi a rakouském Brunovi navlékl mužný plnovous a spolu s ním masku neomezeného vládce zemičky jménem Wadiya, kterou chce ze všech sil zachránit před demokracií. Takového borce by chtěl mít za svého prezidenta každý. Dominuje ve všech oblastech lidské činnosti, a přesto je schopen večer po vladaření najít čas a energii na porci kvalitního sexu s libovolnou hollywoodskou herečkou, která je ochotná do jeho subsaharského ráje zavítat.

fair-playFair Play

Česko / Slovensko / Německo, 2014, 100 min
ČT 1 – 1.1.2016, ve 20:00

Jeden z nejkladněji hodnocených českých filmů roku 2014 si na Nový rok odbude svou televizní premiéru. Osmdesátá léta v Československu. Mladičká sprinterka Anna (Judit Bárdos) se stává členkou Střediska vrcholového sportu. Její matka (Anna Geislerová) a trenér (Roman Luknár) doufají, že splní kvalifikační limit a postoupí na olympijské hry. Vybočením ze světa tvrdého sportovního drilu je pro Annu pouze milostný vztah s Tomášem (Ondřej Novák). Anně začnou být bez jejího vědomí podávány anabolické steroidy. Její výkonnost stoupá, objevují se ale rovněž první zdravotní problémy.

Ať už si vyberete jakoukoli televizní společnost během vánočních svátků, přeji vám, abyste je strávili v okruhu vašich nejbližších!

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.